Все в блогах
Вікно на кухні
- Автор: Олена Федюра
- Перегляди: 73
Тепла тарілка плоского місяця на папері, яку ти обізвеш несправжньою.
Тепла підлога лоскоче щілинки дерев'яних ніжок.
Знову захочеш спитати "Знову?", задовольнитись неправдою,
Вийти з-під варти задимлених стін ходою бездомних кішок.
Безіменний
- Автор: Олена Федюра
- Перегляди: 79
Війна – це коли в пеклі холодно. Ніколи не був там, але чув, читав і бачив. Та чого ж не був, розігнані ракетами вітри сиренами котяться й сюди, влучають в вулики великих двоногих бджіл, яких не варто було чіпати. Тепер ті бджоли взули берці й бояться ще менше, ніж 8 і 300 років тому. Літають, жалять і працюють. А після них квітне.
Вона мене болить. Рука, нога, душа, дорога і вся Україна. Кожного по-своєму болить, по-своєму ниє, коле, ріже і гризе. І хто б де не був, всіх так. Покоцало всіх до одного.
"Вітаю з переродженням" скажу в день, коли прийде час. А як не я, то скажу комусь ще, щоб сказав тоді, коли треба.
Внутрішній урбаністичний проєкт
- Автор: Олена Федюра
- Перегляди: 86
Твій сум з собою заберу сьогодні,
Піду в обійми млявих ранніх вулиць,
Заразом трішки й сумніви лихотні,
Самі собою що уже забулись.
Я навіть добре тебе і не знаю,
Цим вкотре є моя несправедливість.
Я йду від тебе. Кухня пахне чаєм
З вином. І далі самоширить сирість
Все ближче до хребта моєї суті,
Все глибше в центр того, що вважаю
Бігме своїм. Є рішення не бути
Хоча б до вечора вина і чаю,
Хоча б до ночі дій, що не відбулись.
Твій сум сьогодні заберу з собою,
Віддам під суд переплетінню вулиць.
Один, обидва, поодинці двоє.
Петро і Павло
- Автор: Тарас Лехман
- Перегляди: 79
12 липня – день Святих первоверховних апостолів Петра і Павла. Це одне з найважливіших свят у церковному році.
За переказами, Петро і Павло спочатку були язичниками, звали їх Савл і Симон. Андрій Первозванний познайомив Петра з Ісусом, і той хрестився, змінивши своє ім’я. Павло ж за земного життя Христа не був його учнем, навпаки, переслідував християн. Але Ісус явився йому у дивному видінні і той повірив у нього, засудив свої колишні ганебні вчинки, покаявся. Обидва апостоли прийняли мученицьку смерть від язичників за те, що поширювали християнство.
Позначилося свято і на народних традиціях.Зокрема господині готували сирні мандрики. Вважалося, що вони були головною їжею апостолів під час їхніх мандрівок по світу з метою місійної діяльності. Та, насамперед, такими мандриками пригощали дітей-пастухів.
З огляду на те, що в цей день закінчується Петрів піст (Петрівка), то здавна було прийнято після церковної відправи збиратися всією родиною за сімейним обіднім столом. Вітали іменинників, згадували про тих, хто у далекій дрозі (мандрах).В окремих регіонах свято вважалося днем рибалок. Оскільки апостол Петро сам був рибалкою, отож і став їхнім покровителем. Вірили: хто в ніч на Петра і Павла не спатиме, то щасливим і здоровим буде весь рік.Після свята Петра і Павла готувалися до збору врожаю, розпочинали жнива. Тому з’явилося безліч народних прикмет. Наприклад:Якщо на Петра один дощ – врожай буде непоганий; два – добрий; а три – багатий. Петрівка холодна – рік голодний. На Петра спека – на Різдво мороз. Якщо зозуля замовкла за тиждень до Петрового дня – зима буде ранньою; якщо буде кувати після 12 липня («не вдавилася мандриком») – пізньою.
Ой не падай, дощику!..
- Автор: Тарас Лехман
- Перегляди: 76
10 липня – свято преподобного Самсона.
…Спливає Петрівка, невдовзі розпочнуться жнива. У давніші часи у селянина до свята Самсона вже були наготовлені серпи і коси. Та боялися, щоб у цей день не випав дощ, особливо рясний, тривалий, бо тоді дощитиме сорок днів. А якщо на Петра і Павла (12 липня) дощова погода посилиться, то Прокіп (21 липня) «замочить сім кіп». Тому у народі преподобного Самсона називали – Мусоном, Сіногноєм. Вірили, що відвернути стихію, негоду може тільки ревна молитва. Навіть замовляти Богослужіння у церкві.
Вдавалися (не без того) і до магічних дій. Аби задобрити Самсона, варили йому на іменини пісний борщ з молодої городини. Пісний, бо ще триває Петрів піст.У дитячій пісеньці співається навпаки:-Падай, падай, дощику!Зварю тобі борщику…А тут навпаки… Втім, на грядки дощ потрібен… Отож, селянину ніколи не догодиш погодою!..
З народних спостережень:-Якщо на Самсона дощ – сім тижнів також.-Дощ на Самсона, то і бабине літо буде мокрим, і до нього не краще.-Спекотний Самсон – сухі жнива.-На Самсона туман – будеш збирати білі гриби.-Уночі немає роси, а на долинах немає туману – на негоду.-Перед негодою птахи сильно кричать, але пісень не співають; багато й довго літають, кружляють, обскубуються.-Ворони під хмари залітають – до негоди.-Мухи гудуть – на дощ.


