Історія, символіка, офіційні документи

Заснування та становлення Малої Академії літератури і журналістики

Рекітські маліжани повертаються із пресконференції

Громадська організація (ГО) "Мала академія літератури і журналістики"(МАЛіЖ, uk.wikipedia.org) заснована 9 серпня 2002 року на установчих зборах в селі Рекіти (1), Міжгірського району, що на Закарпатті, було обрано керівником громадської організації – ректором МАЛіЖу – письменника, заслуженого журналіста України, головного редактора суспільної науково-правничої газети "АКЦЕНТ", лауреата Всеукраїнської літературної премії "Гілка Золотого Каштана" Василя Федоровича Тарчинця, а також його заступників та проректорів: Андрія Дурунду, Зінаїду Соляник, Мар'яна Тарчинця, Федора Гулаткана, Раїсу Тарчинець. Ректору МАЛіЖу було доручено відготувати статутні документи і відповідно до чинного законодавства України, зареєструвати громадську організацію "Мала Академія літератури і журналістики".

Герб с. Рекіт

(1) Рекіти - село в Україні, засноване у ХІV ст., Закарпатська область, Міжгірському районі. Відстань до райцентру смт. Міжгір'я становить близько 20 км і проходить автошляхом місцевого значення, через с. Лісковець, Навоселиця, Голятин, Рудавець, Майдан, Сойми і до Міжгір'я. Більше дізнаєтеся про Рекіти, зайшовши на його сайт Гугле, слова для пошуку: сайт громади села Рекіти.

Пам'яткою древньої архітектури є Церква Св. Миколая Чудотворця, ХVI ст., 1751. Висота над рівнем моря 777 м. Найвища гора Ріг - висота 1200м. У селі діє початкова школа, фельдшерсько-акушерський пункт, крамниця, поштовий індекс 90012. У 2002 р. засновано Малу Академію літератури і журналістики (засновник та ініціатор - уродженець села, письменник, заслужений журналіст України Василь Тарчинець. 2003 р. - відкрито Міст національної і творчої єдності "Україна одна! Захід і Схід-єдині!", спочатку цей міст мав символічну назву "Рекіти-Чікаго". Це пов'язано із зустріччю на мості двомовного поета із Чікаго Володимира Ковалика.

Церква Св. Миколая

Почесні професори МАЛіЖ уродженці села - Андрій Дурунда, Василь Попович, почесний академік МАЛіЖ - Василь Тарчинець.

Почесні жителі села - Василь Тарчинець, Олександр Копанчук, Володимир Ковалик.

У колишній Рекітській церковно-приходській школі відкрито Музей літератури і журналістики.

На околиці села Рекіти в урочищі Тисовці знаходиться літературно-мистецьке поле МАЛіЖ назване в честь почесного Президента Міжнародного фестивалю творчої юні Володимрира Ковалика "Коваликове поле". На цьому полі відбулося п'ять фестивалів МАЛіЖ з 2004-2008, подальші фестивалі відбуваються на базі Міжгірського професійного ліцею.

Основною метою громадської організації "Мала Академія літератури і журналістики" є сприяння творчій діяльності юних літераторів та журналістів, особливо із числа сиріт, малозабезпечених і тих, що мешкають в гірській та забрудненій Чорнобильською АС території.

Юридичну реєстрацію ГО "МАЛіЖ" проведено 10 червня 2003 року.

З часу юридичної реєстрації в газеті "АКЦЕНТ" окремим додатком виходила газета ГО "МАЛА АКАДЕМІЯ" (з грудня 2004 року перейменовано на "СУЗІР'Я". Виходить як журнал-газета і є самостійним, зареєстрованим в Мінюсті України, щомісячним виданням. В числі спонсорів газети юних літераторів виступають фізичні та юридичні особи Львівщини та Закарпаття.

Перші твори молодих літераторів – слухачів Малої академії побачили світ в 2003 році у дитячій колективній збірці "СЕЛО У ПІДНІЖЖІ КИЧЕРИ", яку за сприяння львівського видавництва "Камула" видав на власні кошти ректор МАЛіЖ Василь Тарчинець.

У "Бібліотечці Малої академії" виходять колективні на авторські збірки слухачів МАЛіЖ. За час існування МАЛіЖу видано понад 30 авторських і 12 колективних збірок.

kepa book

У львівському видавництві "Край" у серії бібліотечка "Малої академії літератури і журналістики" (2005р.) вийшла книжечка "КЕПА", що містить оповідання для дітей. Написав її сучасний український письменник, ректор Малої академії літератури і журналістики, заслужений журналіст України, почесний житель села Рекіти, що на Закарпатті Василь ТАРЧИНЕЦЬ. У його творчому доробку це вже друга книга для малечі.

Видав письменник дитячу книжечку за свої кошти. Шкода, що знатимуть про неї дуже мало юних читачів. Її наклад – 500 примірників. Та радує те, що автор цієї книжки подає гідний приклад керівникам державних навчальних установ, зокрема гуманітарного та літературного спрямування.

Громадськими викладачами львівського відділення МАЛіЖ 69-ї школи з поглибленим вивченням французської та англійської мови (директор школи Євгенія Пилипівна Лукасевич, керівник відділення МАЛіЖу Олександра Ігорівна Приставська, підготовлено до друку колективну книгу "МОЄЇ ВКРАЇНИ ЦВІТ", збірку прози та поезії "КРАЮ МОСТИСЬКИЙ МІЙ РІДНИЙ", підготували до друку слухачі мостиського відділення МАЛіЖ, готова до видання книга "РЕКІТСЬКЕ СУЗІР'Я" у чотирьох томах з творами учасників ІV–VІІ Міжнародного фестивалю юних поетів та прозаїків, митців фото і малюнку та авторської пісні, але немає коштів для оплати поліграфічних витрат.

Розроблено проекти збірки пісенної творчості, казок, баєчок, традицій та звичаїв Верховини, які зібрані слухачами Малої академії, та Абетка-Буквар за творами Т.Г. Шевченка.

Після проведення конкурсного відбору, а також із урахуванням пропозицій маліжан, на початку 2004 року затверджено символіку академії: Герб, Прапор та Гімн, а також членський значок, членський квиток і прес-карту.

Слова до Гімну МАЛіЖ написав відомий двомовний поет, професор МАЛіЖ Володимир Ковалик, а музику та аранжування - композитор Ярослав Боднар. У 2013 р. до Гімну МАЛіЖу внесено зміни і доповнення у тексті, музиці та виконанні.

Цій табличці стояти віки!

22 квітня 2004 року сесією Міжгірської районної ради в користування ГО "МАЛіЖ" передано колишнє приміщення Рекітської початкової школи, у якій було розпочато заснування першого в Україні Дитячого музею літератури і журналістики. Тут зберігаються цікаві експонати, рідкісні архівні документи та особисті речі відомих людей, офісне обладнання, технічні засоби, радіоапаратура та озвучення. Зокрема, фотоапарат "Смена-8" журналіста Гіві Гонгадзе, та рояль, на якому виконував свої безсмертні музичні твори відомий український композитор Анатолій Кос-Анатольський. За проведення роботи Дитячий музей МАЛіЖ нагороджено Дипломом Міжнародного благодійного фонду "Україна-3000".

У приміщенні МАЛіЖ обладнано невеликий конференц-зал, сформована виставка творчого доробку маліжан, бібліотечка юного письменника та журналіста. Але за браком коштів МАЛіЖ була не в змозі провести капітальний ремонт приміщень. Самотужки ми відремонтували тільки одне, де навчаються учні сільської школи. Щодо музейної експозиції, то її довелось згорнути і у крихітному коридорі Рекітської школи обладнати лише музейну виставку.

Керівництво МАЛіЖ звернулося за допомогою до тодішнього голови Закарпатської ОДА Олега Гаваші, який порекомендував начальнику відділу освіти Міжгірської райдержадміністрації Андрію Касинцю у 2008 році провести ремонт усіх приміщень будинку колишньої Рекітської школи і після його завершення передати МАЛіЖ приміщення для Дитячого музею літератури і журналістики, залишивши для подальшого використання один навчальний клас сільської школи. Але ця проблема й досі є невирішеною.

emblema sus

9-12 липня 2004 року в урочищі "Тисовець" на околиці села Рекіти відбувся І-й Міжнародний фестиваль юних поетів та прозаїків "Рекітське сузір'я", який зібрав понад чотири тисячі учасників та гостей, у тому числі із 12 країн. Значну роботу у підготовці цього заходу провів колишній представник народного депутата Верховної Ради України Михайла Сятині, він же проректор МАЛіЖ – Василь ДЕРИЧ. Фестиваль став традиційним і проводиться щороку перед великими християнськими святами Петра і Павла. Уже відбулося десять фестивалей, п'ять із них, на базі Міжгірського професійного ліцею (Літературно-мистецькому Центрі МАЛіЖу).

На Коваликовому полі голці впасти ніде

За час діяльності до редакції газети "Мала Академія" – "СУЗІР'Я" творчо обдарованою молоддю надіслано тисячі поетичних та прозаїчних творів з різних куточків України, а також з української діаспори - Польщі, Білорусії, Росії, Франції, Молдови, Ізраілью та Америки.

За ініціативою керівників МАЛіЖ широку підтримку серед молоді знайшло обговорення проблеми ставлення дітей до виїзду батьків за кордон на заробітки, а також участь маліжан у Міжнародних та Всеукраїнських конкурсах: "Ми твої Україно - доньки і сини", "Від Києва до Рекіт - на Міжнародний фестиваль", "Створимо разом із дітьми і дорослими планету "Добра", "Напишемо разом книгу "Цей Кіт не із Рекіт", "Зимові канікули", "Волшебная строка", "Не дамо загинути жодній пташині", "Ні війні! Миру - так!" та інші.

У вересні місяці 2004р. в комплексі українських шкіл №2 імені Маркіяна Шашкевича польського міста Перемишля, відкрито відділення МАЛіЖ, яким опікується директор школи Петро Піпка. Завдяки йому твори юних літераторів та журналістів із Польщі друкуються в дитячій літературно-мистецькій газеті "СУЗІР'Я", інших українських та польських виданнях. Кращі з них надруковані у колективній авторській збірці "Рекітське сузір'я". Маліжани Польщі приймають активну участь у Міжнародному фестивалі юних талантів "Рекітське сузір'я", щомісяця видають шкільну газету "РОЗПАЛКА" і поширюють її серед учнівства коли та міста.

28-29 жовтня українська школа №2 імені Маркіяна Шашкевича урочисто відзначила поважний ювілей - 100-річчя!

Семикласну школу ім. Маркіяна Шашкевича заснували в 1911 році, у соті роковини від дня його народження за ініціативою Братства ім. св. Миколая в Перемишлі та Українського педагогічного товариства. Шкільний триповерховий будинок постав при вул. Смольки, на ділянці, що належала Братству. Школу в значній мірі утримував австрійський уряд, який оплачував вчителів, натомість утримання будинку та інші витрати належали Українському педагогічному товариству. За тих часів в школі навчалось приблизно 250 учнів.

У міжвоєнному періоді в семикласній школі та чотирьох додаткових відділеннях навчалось більше 500 дітей, а працювало десятьох вчителів на державних посадах, один на контрактній основі, один викладач закону, чотирьох було з інших шкіл. Їх оплачував гурток Товариства «Рідна школа» з учнівських оплат. Школа ніколи не була державною.

Українська школа в Перемишлі embl sask

У 1945 р. у зв'язку з трагічною для українців акцією «Вісла» цю інституцію закрили. Але в 1991 р. відбулося відновлення Української школи в Перемишлі. У школі успішно проводиться гурткова робота.

9 березня 2014 року в Перемишлі неподалік Будинку української меншини Українським Консульством в Перемишлі було організовано читання поезії Тараса Шевченка.

Увечері цього ж дня відбувся урочистий концерт присвячений 200-тій річниці з дня народження славного сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка. В Будинку культури по вулиці Дворскєґо зібралась українська громада, в залі бракувало місць, щоб помістити всіх глядачів.

Традиційно концерт розпочався «Заповітом» Тараса Шевченка. Разом із хором ім.Вербицького, яким керує п. Ольга Попович всі присутні стоячи співали «Заповіт». У виконанні хору на концерті прозвучали ще пісні на слова Шевченка «Тече вода з-під явора» та «Бандуристе, орле сизий». Щоб пригадати нелегкий життєвий шлях поета учні 2 класу гімназії при допомозі п. Анни Багінської підготували мультімедіальну презентацію «Життя Тараса Шевченка». Не можна уявити собі Шевченківського концерту без звуків бандури. Тож шкільний ансамбль бандуристів «Веселі бандурки» під керівництвом п. Марти Корецької заспівали такі пісні «На високій дуже кручі» та «Зацвіла в долині», а учениця 5 класу Кіх Наталя виконала соло гри на бандурі «Взяв би я бандуру». Під кінець концерту виступила театральна група «ПоприВсе», якою керує п. Анна Леськів. Закінчився концерт співанням гімну України «Ще не вмерла Україна».

Учні школи зустрічають гостей

Визначною подією в житті Перемишля було святкування 200-тої річниці з дня народження Тараса Шевченка 10 березня. В цей день відбувся повторний урочистий концерт на Казимирівському Замку. За участю молоді з польських шкіл. Вірші Тараса Шевченка звучали на польській мові, а саме «Псалом 149» із «Давидових псалмів» читала учениця Загальноосвітнього Ліцею №1 Катерина Бережніцка, а підготувала її п. Беата Криньска, «І виріс я на чужині» читали учениці Загальноосвітнього Ліцею №2 Зузана Хробак, Агнєшка Фортуна, Моніка Собол, підготувала Мавґожата Вілґуцка. У виконанні Перемишського Молодіжного Камерного Хору дирегентом якого є Петро Шелонжек прозвучали пісні українською мовою «Наш отаман Гамалія» та «Перебендя».

Великий пророк Тарас Шевченко об'єднав тих, хто шанує українську та польську культури. В залі відчутня була дружня атмосфера. Особливо під кінець концерту, коли звучала пісня «Подай руку Україні» польського ансамблю з Познані «Тарака», котру підхопив і співав весь зал. В цей час на сцені майоріли прапори синьо-жовтий та біло-червоний.

Із заключним словом виступили: п. Петро Піпка - директор Комплексу Загальноосвітніх шкіл ім.М.Шашкевича в Перемишлі, який подякував польському народу за підтримку та допомогу, яку надавала Польща і продовжує надавати братній Україні.

Урочище Тисовець та Коваликове поле вже другий рік поспіль стають традиційним місцем збору слухачів Малої академії літератури і журналістики (МАЛіЖ). Саме тут 5 липня, 2005р. сурми трембіт зібрали дорослих і дітей на ІІ Міжнародний фестиваль юних поетів і прозаїків "Рекітське сузір'я". Посприяли цьому дійству Міжнародний Карпатський Фонд, Західне оперативне командування, постійні меценати фестивалю – президент Асоціації підприємців Мостищини, депутат Львівської облради Богдан ТУРЧИН, депутат Верховної Ради України Олександр КЕМЕНЯШ та багато інших добрих людей, які долучилися до проведення свята юнацької творчості.

Базовими центрами творчої роботи слухачів МАЛіЖ є сільський дитячий ляльковий театр, заснований у селі Майдан, що на Міжгірщині, а також міні – зоопарк у Мостиськах, що на Львівщині, екологічна станція МАЛіЖ в урочищі Кливи, неподалік села Голятина, що на Міжгірщині, лінія оборони Майдансько-Новоселецької долини у Шатниковій Кичері, етнографічні та історичні музеї в с. Колочава.

Великого поширення серед маліжан набули літературні, історико-краєзнавчі акції, зокрема, присвячені Президенту Карпатської України, Герою України, видатному педагогу і засновнику багатьох дитячих видань та їх редакторові, духовному отцю Августину Волошину. Маліжани 69 львівської школи (керівник Олександра Приставська, директор школи Євгенія Лукасевич, підготували літературно-мистецьку композицію присвячену борцям за волю і незалежність України з якою виступали у Львові, багатьох містах і селах Закарпаття.

За традицією у всіх населених пунктах, у яких засновано відділення, або осередки МАЛіЖ, ми садимо кущ калини із "Срібної Землі" Августина Волошина.

Рости, рости калинонько, розквітай...

Червона калина росте і квітне у м. Чикаго, Польщі, Криму, Льовові, Мостиськах, Ужгороді, с. Хижа, що на Виноградівщині, Броварах, Полтаві, Кузнецовську, Києві, Одесі, Рівне, Городку, Рафалівці, Теплодарі, Мукачеві, с. Білки, що на Іршавщині, а також у Парижі.

У травні 2006 р. на польській землі у м. Перемишлі було посаджено червону калину з батьківщини Президента Карпатської України, Героя України, отця, педагога і наставника молоді Августина Волошина. За деревцем доглядають вихованці Малої академії.

Маліжани були першими серед тих, хто ініціював відкриття у селі Келечин Музею Августина Волошина. А у дні святкування 70 річчя заснування Карпатської України обладнали і відкрили на базі Міжгірського професійного ліцею радіостудію МАЛіЖ "Червона Калина отця Августина" та заснували літературну премію "Золота Гілка Калини Августина Волошина", якую будуть відзначатися громадські викладачі та маліжани.

4 травня 2006 р. в Українському католицькому університеті у Львові з ініціативи Малої академії літератури і журналістики відбулося вшанування пам'яті о. Авґустина Волошина – президента Карпатської України, ректора Українського вільного університету в Празі, професора педагогіки, визначного громадського діяча. Після Літургії в Каплиці УКУ відбувся Молебень до Богородиці, після якого з коротким словом про особу та життєвий шлях о. Авґустина промовляв завідувач кафедрою церковної історії УКУ д-р Олег Турій.

Після урочистої частини на території УКУ в рамках історико-краєзнавчої акції МАЛіЖ на вшанування пам'яті о. Авґустина Волошина було посаджено кущ калини, саджанець якого вирощено і привезено з його батьківщини на Закарпатті.

У травні 2006 р. керівник громадської організації «Мала академія літератури і журналістики» Василь Тарчинець від імені організації надіслав телеграму президенту України Віктору Ющенку, в якій повідомив, що юні літератори і журналісти виступили з ініціативою посадити кущ червоної калини з батьківщини президента Карпатської України Августина Волошина у Києві, у дворі Секретаріату Президента України. Проте маліжанська ініціатива не знайшла відповідної підтримки у Президентському секретаріаті.

rek suz 1

У червні 2006 р. вийшла у світ колективна збірка вибраних творів юних поетів і прозаїків, слухачів Малої академії літератури і журналістики "РЕКІТСЬКЕ СУЗІР'Я". У ній – прозові, публіцистичні, поетичні твори 130 авторів. Це найбільша дитяча книга юних обдарувань України, і не тільки. У цьому літературно-енциклопедичному виданні надруковані поетичні твори юних маліжан із Польщі.

Символічно, що презентація книги відбулася на ІІІ Міжнародному фестивалі юних поетів та прозаїків "Рекітське сузір'я", де зібралося тисячі гостей та учасників цього величного дійства.

Варто зазначити, що книга викликала не аби який інтерес у всіх хто не байдужий до художнього слова. Важливе і те, що автори книги та лауреати фестивалю отримали цей неоціненний скарб із рук автора проекту та упорядника книги – ректора МАЛіЖ Василя Тарчинця, який у передмові до цього видання пише що він: "Радіє з того, що літературна скарбниця України поповнюється новою книгою "РЕКІТСЬКЕ СУЗІР'Я". Її неперевершена цінність і унікальність у тому, що вона написана різними жанрами і багатьма авторами, є доступною і цікавою.

Слід зазначити, що цей твір на громадських засадах разом з ректором МАЛіЖ готували редактори – Ірина Ковальчук, Наталія Луців, Олександра Приставська, Лідія Слотюк.

Та все ж, як відзначив на презентації книги її упорядник – Василь Тарчинець: "Найскладніше було віднайти кошти для її видання. Але, як кажуть, світ не без добрих людей. Зацікавленість до проекту знайшла підтримку у представництва Карпатського Фонду в Ужгороді, Міжгірській райдержадміністрації, почесного професора МАЛіЖ, депутата Львівської облради Богдана Турчина.
Сподіваємося, що наших прихильників та меценатів побільшає, і ми зможемо радувати читачів новими дитячими творами".

В урочищі Тисовець 5-8 липня 2006 р. відбувся III-й міжнародний фестиваль юних літераторів "Рекітське сузір'я". Безпосереднім його організатором стала Мала академія літератури і журналістики (МАЛІЖ).

Лісогосподарники обладнали на Коваликовому полі амфітеатр, а військові з м. Виноградово (командир частини полковник В. Єгоров) розкинули тут наметове містечко, де учасників частували гарячими стравами, токаном з бринзою, банушом, голубцями, чаєм із запашних трав. Працювали також гуртківці районного будинку дитячої творчості з дельтапланеризму. Сільські вівчарі неподалік виготовляли сир, вурду, якими пригощали всіх бажаючих.

Розпочався фестиваль мелодіями трембіт, що поєдналися із відлунням церковних дзвонів. Привітання надійшли від обласної влади, керівників багатьох громадських організацій та навчальних закладів.

Активно працювало журі на чолі з уродженцем Рекіт, письменником Андрієм Дурундою. До складу журі увійшли відомі в краї люди — Василь Густі, Христина Керита, Сергій Федака, Михайло Белень...

Кращих відзначили грамотами та цінними подарунками, а їхні твори увійдуть у наступну збірку «Рекітське сузір'я».

Люди, як правило, звертаються до посадовців різного рівня із наболілих проблем. Є їх чимало і у громадськый організації "Мала академія літератури і журналістики", що у с. Рекіти Міжгірського району Закарпатської області. За відсутності автотранспорту її керівник та громадські викладачі не можуть відвідувати свої вихованців у віддалених селах.

За таких обставин в жовтні, 2006 р. ректор МАЛіЖ, письменник, заслужений журналіст України Василь Тарчинець побував у офісі президента Українського Союзу промисловців і підприємців України Анатолія Кириловича Кінаха і передав у його секретаріат лист-клопотання такого змісту:

"Шановний Анатоліє Кириловичу!
Під час роботи установчого з'їзду "НАРОДНИЙ СОЮЗ – НАША УКРАЇНА" мав приємну нагоду поспілкуватися з Вами щодо вирішення проблеми про забезпечення легковим автомобілем Малої академії літератури і журналістики, приміщення якої знаходиться у гірській місцевості. Слухачі академії мешкають у віддалених селах Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської областей. Нам часто доводиться долати чималі відстані, аби надати допомогу сиротам, напівсиротам та малозабезпеченим дітям, які є слухачами МАЛіЖ.
Для обдарованих дітей вкрай необхідний всюдихідний транспорт, на кшталт "Нива".

Викладачі дитячої громадської творчої організації, яка зареєстрована і є самостійною юридичною особою будуть щиро вдячні Вам за сприяння й вирішення цієї проблеми про що ми поінформуємо в засобах масової інформації України", - йдеться напикінці офіційного Звернення керівника МАЛіЖ. Але, як виявилося "обыцяну нам "Ниву" ми чекаємо й досі... Допоки?

Рекітчани облаштовують міст дружби

Знаково і те, що у селі Рекіти, на батьківщині заснування МАЛіЖ, за підтримки депутата Верховної Ради України, почесного професора МАЛіЖу Миколи Кульчинського та Міжгірського спецлісгоспу було оздоблено Міст дружби "Україна одна. Захід і Схід – єдині", у рамках якого проведено чимало заходів. Великі вітровії і сніг зруйнували дах над цим мостом, а для його відновлення та проведення ремонту у нашої громадської дитячої організації немає коштів.

Проте, юні літератори Закарпаття і Львова здійснили літературно-краєзнавчу подорож до Полтави. На вокзальній площі представницьку маліжанську делегацію зустрічав начальник обласного управління освіти і науки, разом із нашими полтавськими маліжанами Ольгою Владиславіною Лаврентьевою та її сином - юним поетом, лауреатом Міжнародного фестивалю "Рекітське сузір'я" - Cашком Лаврентьевим, представниками письменницької обласної організації. Потім маліжани розташувались у затишному учнівському туристичному центрі області. Відбулося чимало цікавих зустрічей та екскурсій, які влаштував голова обласної громадської організації "Просвіта", депутат Верховної Ради України, поет Микола Кульчинський. Все це знайшло відображеня в обласній та всеукраїнській пресі на шпальтах газети-журналу для школярів "Сузір'я". А маліжани Судацького району Автономної Республіки Крим здійснили літературно- краєзнавчу мандрівку до Закарпаття, більше того - вони уклади двосторонню угоду із дирекцією Голятинської школи, за якою розгорнулая цікава творча робота обдарованих дітей закарпатської та кримської шкіл. Сонячнодолинці у дні різдвяних свят відвідали своїх друзів, взяли участь у коляді, а влітку голятинці побували на Чорному морі.

Одними із перших юні літератори і журналісти Сонячнодолинської школи приєдналися також до літературно-краєзнавчої акції Малої академії літератури і журналістики «Міст дружби МАЛіЖ. Україна одна – Захід і Схід єдині». Завдяки цьому сонячнодолинці на чолі із керівником літературно-мистецького осередку МАЛіЖ, вчителя української мови і літератури Ніни Острейко уже здійснили подорож до древнього галицького міста Львова, кримсько-татарського села Чорнопілля і до Полтави. Тут юні обдарування, завдяки підтримці голови Полтавської державної обласної адміністрації Валерія Асадчева, керівника проекту «Славетні імена Полтавщини» Валентини Асадчевої, кординатора цього проекту та ведучого редактора Наталії Граїцької, мали змогу познайомитись із архітектурно-історичними пам'ятниками. Із великим захопленням оглянули експозиції меморіального музею-садиби Котляревського у дворі якої посадили троянду привезеної маліжанами з далекої кримської землі.

Сонячнодолинці відвідали також міський ліцей де діє літературно-мистецький осередок МАЛіЖ, яким опікується вчитель української мови і літератури Тетяна Балагура, а також побували у школі-інтернаті №14, виступили із концертною програмою, а ще на добру згадку про відвідини, кримчани посадили тут маленьку ялиночку.

Тож символічний міст дружби і творчого єднання, яким подорожують обдаровані діти сільської Сонячнодолинської школи тепер простягся на 3 тисячі 500 кілометрів.

"МАЛіЖ" активно співпрацює з Національним радіо України, зокрема, радіопрограмами "Кольоровий світ", "Родина", "Школяда" на хвилях яких лунають твори маліжан. Традиційно перед кожним фестивалем за підтримки залюбленої у дитячу творчість журналістки та ведучої ціих радіопрограм, Олександри Танаскової, відбуваються радіоконкурси. Ми активно співпрацюємо із журналом "Дніпро", газетами "Україна Молода", "Молодь України", інтернет–порталом "Острів Знань". Тісна творча дружба поєднує МАЛіЖ з Управлінням прес-служби Міністерства оборони України за двохсторонньою угодою юні літератори і журналісти мають можливість проходити стажування у військових засобах масової інформації, спостерігати за стрільбами, проведенням миротворчих навчань. Укладено партнерську двосторонню угоду з Міжнародним інститутом освіти і культури та зв'язків з діаспорою Національного університету "Львівська політехніка", багатьма школами іншими навчальними закладами, а також Всеукраїнською організацією "Союз Українок", завдяки її сприянню видавництво "Смолоскип" щороку виділяє стипендії для маліжан із числа сиріт та малозабезпечених родин.

Результативно працюють на творчій ниві, стимулюють нелегку літературну та журналістську працю почесні професори "МАЛіЖ": Богдан Турчин, Олександр Копанчук, Володимир Ковалик, Михайло Сятиня, Михайло Ромаха, Мирослав Скуратко, Андрій Дурунда, Василь Попович, Володимир Фединишинець, Василь Дерич, Михайло Баник, Микола Кульчинський. За життя лауреат Шевченківської премії, відомий поет, почесний професор МАЛіЖ Петро Скунць.

За вагомі здобутки, що сприяють піднесенню юнацької творчості, Лісковецькою сільською радою винесені сесіями рішення щодо присвоєння звань "Почесного жителя РЕКІТ" – ректору МАЛіЖ Василю Тарчинцю, Володимиру Ковалику та Олександру Копанчуку.

Гордістю маліжан є те, що керівнику літературно-мистецького осередку у Полтавському міському ліцеї Тетяні Іванівні Балагурі Указом Президента України присвоєне найвище звання – Героя України. Героя Козацтва України удостоївся наш Почесний Президент Міжнародного фестивалю "Рекітське сузір'я", почесний професор МАЛіЖу - Володимир Ковалик, а керівнику дитячої громадської організації – ректору МАЛіЖу присвоєно звання – генерал-майора Козацтва України.

Відділення "МАЛіЖ" відкрито у Львові, Києві, Мостиськах, Польщі, США, Франції, Росії у м. Коломиї та с. Уторопи, що на Івано-Франківщині, АР Крим, Рівне, Луцьку, Ужгороді, Полтаві, Теплодарі, що на Одещині, Володимир-Волинську, Кузнецовську (Рівненська область) Мукачеві, Хусті, Іршаві, Виноградові, Міжгір'ї…

Ремонт музею проводимо самотужки

Академія активно співпрацює з багатьма українськими та міжнародними громадськими організаціями, науковими закладами та друкованими засобами масової інформації. Так, завдяки презентації місцевості де відбувається фестиваль, ми сприяємо пізнанню закарпатського краю, налагодженню партнерських зв'язків, співробітництва між літературними творчими юнацькими організаціями, слухачами Малої академії, членами творчих гуртків, літературних студій та творчою молоддю. Зараз МАЛіЖ переживає нелегкі часи важко, а часом неможливо знайти кошти для видання щомісячного журналу-газети "СУЗІР'Я". Невелика частка коштів поступає лише від реалізації нашого видання на окремі пожертви. За відсутності коштів ми не можемо провести ремонт Дитячого музею літератури і журналістики, відновити дах над Мостом дружби у Рекітах, а також видати збірку творів, у чотирьох томах "Рекітське сузір'я".

Відділення МАЛіЖ у м. Ужгороді та Закарпатській області засноване у 2005 році, після проведення другого фестивалю "Рекітське сузір'я-2005". До його складу ввійшли літературно-мистецькі осередки, що були створені значно раніше, зокрема, Міжгірського, Хустському, Воловецькому районі, а також нові осередки у Мукачівському, Виноградівському, Іршавському, Ужгородському, Берегівському районах. Закарпатське відділення МАЛіЖ очолює поетеса, ведуча телепрограм "Тиса-1" Ірина Гармасій. Твори її вихованців щоразу друкуються на шпальтах літературно-мистецького журналу-газети МАЛіЖ "Сузір'я", в обласній, всеукраїнській та міжнародній пресі, виходять у колективних та авторських збірках, лунають на хвилях Національного радіо України та зі сцени Міжнародного фестивалю "Рекітське сузір'я".

12 липня 2005 року відбулася конференція представників обласних та зарубіжних відділень МАЛіЖу. Обговорювалося питання щодо розширення повноважень МАЛіЖу і набуття нею статусу Міжнародної громадської дитячої творчої організації (МГДТО). Було розглянуто, обговорено і прийнято у новій редакції Статут МАЛіЖу.

Спільні засідання МАЛіЖу відбулися і за кордоном, зокрема, у м. Чікаго при творчому об'єднанні української діаспори "Українська Чіказька Богема" та при Комплексі загальноосвітніх шкіл №2 ім. Маркіяна Шашкевича у Перемишлі (Польща).

Враховуючи обставини, що до МАЛіЖу щоразу приєднуються юні обдарування із багатьох держав, зокрема, Роcії, Білорусії, Молдови було вирішено заснувати у цих державах відділення МАЛіЖу і отримати від них відповідні підтверджуючі документи. Відділення МАЛіЖу засноване у м. Екатеринбурзі (Росія), а також м. Парижі (Франція). Ця робота продовжується.

Нас вітають ангелята...

Майже два роки готувались до відкриття Рівненського відділення МАЛіЖу юні літератори і журналісти, митці пензля і фото та авторської пісні. За цей час обдаровані хлопчики і дівчата поліського краю мали змогу надрукувати свої твори у багатьох обласних та всеукраїнських виданнях і навіть у літературно-мистецькому журналі-газеті для школярів «Сузір'я». А ось юна рівненчанка Ольга а Росоловська у серії "Бібліотечка Малої академії літератури і журналістики" цього року видала аж дві книги з доволі цікавими назвами: «Посварилась гарбузиха» і «В гостях у барвінка». У цій же серії побачила світ перша книжечка «До небес я ручки зношу» рівненської школярки Тетянки Царук.

Неперевершеним досягненням юних обдарувань Рівненської області була їх участь Міжнародному фестивалі юних поетів і прозаїків, митців фото і малюнку та авторської пісні «Рекітське сузір'я», а також презентації Міжнародної громадської творчої організації МАЛіЖ у столичному Національному університеті «Києво-Могилянська Академія» до якої рівненська делегація урочисто передала велике художнє полотно із портретом Петра Могили, засновника цього престижного і знаного у всьому світі вищого навчального закладу. А художні твори прочитані на сцені НУКМА талановитими прозаїками і поетами Рівненщини визнані журі найкращими. Така висока оцінка буквально окрилила молодих літераторів та журналістів. Відтак у багатьох школах Рівненщини, засновано літературно-мистецькі осередки, які немов потічки влилися в обласне відділення МАЛіЖ.

В урочистій церемонії відкриття Рівненського відділення взяли участь переможці та лауреати багатьох літературно-мистецьких конкурсів та фестивалів із Львівщини, Одещини, Закарпаття…

За традицією воно розпочалося із молитви та благословення на творчу працю архієпіскопа Рівненського і Острозького, кандидата богословських наук Варфоломія.

Пролунав також і гімн МАЛіЖ під спів якого на сцену було внесено прапор Малої Академії літератури і журналістики, який виготовлено для Рівненського відділення завдяки благодійникам.

Справжній митецький хист, неперевершену творчу майстерність виявили талановиті діти оприлюднюючи свої прозові та поетичні твори, виконуючи пісні та представляючи художні полотна та фото. Майже всі вони за рекомендацією своїх наставників-вчителів були прийняті до Малої академії літератури і журналістики. Членські посвідчення та значки їм особисто вручав сам керівник Міжнародної творчої організації – ректор МАЛіЖ, письменник, заслужений журналіст України Василь Тарчинець. У цей день 60 школярів області стали спілчанами МАЛіЖ.

9 серпня 2006р виповнилося чотири роки з дня заснування громадської організації «Мала академія літератури і журналістики». Напередодні свята маліжани отримали диплом учасника від Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000».

Це відзнака за змістовну і різноманітну музейну колекцію Музею літератури і журналістики, яка складається з двох розділів. Перший – це технічні засоби журналістки, цінні особисті речі відомих майстрів художнього слова, другий – книги передані МАЛіЖ їх авторами. Наразі музей має понад 400 експонатів. Щоразу вони поповнюються. Днями до історичної і духовної дитячої скарбниці львів'янин Михайло Лихогоденко передав два своїх фотоапарати «Фед-5» і «Вілію-авто, а також доволі рідкісний на наш час фотоспалах.

Юні журналісти і літератори плекають надію, що можливо за підтримки місцевої влади Міжгірщини все ж передадуть громадській організації вільне приміщення, посприяють у його ремонті, а також введуть і профінансують одну штатну посаду – завідувача музею. А відтак його робота буде проводитись не епізодично, а набуде нового якісного змісту.

Маліжани Криму

На березі Чорного моря у м. Судак, за підтримки міського голови Андрія Дементьєва, 20 червня 2006 р. відбулося спільне засідання літературного об'єднання "Кімерія" судакського міського Будинку культури, організаторів та членів дитячого юнацького літературного гуртка "Поетична Таврида", редколегії дитячого юнацького літературно-художнього журналу "Червоні паруси" у м. Судаку АР Крим. Учасники спільного засідання прийняли рішення щодо відкриттям у Кримській Автономії відділення Малої Академії літератури і журналістики. Керівником Кримського відділення МАЛіЖ було обрано поета, члена Спілки письменників України Данила Андрійовича КАНОНЕНКО, а судакського відділення члена Спілки письменників України, керівника літературного об'єднання "Кімерія" судакського міського Будинку культури Олександра Денисовича ТРИБУШНОГО.

Учасники спільного засідання доручили керівнику відділення МАЛіЖ в Судаку та районі Олександру ТРИБУШНОМУ, а також керівнику Кримського відділення Данилу Андрійовичу КАНОНЕНКО налагодити роботу нововідкритого відділення, створити літературно-мистецькі осередки у всіх районах на Кримському півострові.

За рекомендацією учасників спільного засідання членами дитячої громадської творчої організації “Малої академії літератури і журналістики” зараховано до лав МАЛіЖ десять юних літераторів, а саме: семикласників - Ігоря МАСЛОВА, Іру БОНДАРЕНКО, Лілю ДАВЛИЧЕНКО, Євгенія КУЗНЄЦОВА, Євгенія МАКЕЄВА, восьмикласника - Олександра ГЕДЕЦА, дев'ятикласників – Марію НИЗОВЦЕВУ, Жанну ПЛЕХАНОВУ, Анеліну КАЗАЧОК, Сергія ВОДОП'ЯНОВА.

Першими до Судацького відділення МАЛіЖ приєдналися учні Сонячнодолинської школи. Тут відкрито літературно-мистецький осередок, який очолює вчителька української мови Ніна Павлівна Острейко.

6-8 липня, 2007 р. у селі Рекіти Міжгірського району Закарпаття, що на межі трьох областей — Івано-Франківської, Львівської та Закарпатської — вже вчетверте відбувся IV міжнародний фестиваль юних поетів та прозаїків, митців малюнка і фото "Рекітське сузір'я".

Постійні партнери Міжнародного дитячог фестивалю "Рекітське сузір'я" — воїни-артилеристи з Виноградова, якими командує полковник В'ячеслав Єгоров, обладнали на фестивальному полі тимчасове наметове містечко із польовими кухнями, в яких здійснюватиметься харчування гостей та учасників свята верховинськими стравами.

На літературно-мистецьке дитяче дійсно прибуло чимало учасників та гостей з України, далекого і ближнього зарубіжжя.

МАЛіЖ та Міжнародний інститут освіти та культури підписали угоду про співпрацю.

Упродовж тривалого часу продовжувалась підготовка до підписання двосторонньої угоди між Міжнародною дитячою творчою організацією «Мала академія літератури і журналістики» (скорочено МАЛіЖ) та Міжнародним інститутом освіти та культури (скорочено МІОК).

І ось такий день настав. 17 грудня, 2007 р. у актовій залі МІОК його директором Іриною КУЛЬЧИЦЬКОЮ та ректором МАЛіЖ Василем ТАРЧИНЦЕМ підписано двосторонню угоду у якій окреслено напрямки спільної діяльності.

Велику зацікавленість до творчості маліжан виявили працівники МІОК. Ректор МАЛіЖ, письменник, заслужений журналіст України Василь ТАРЧИНЕЦЬ детально розповів про творчі здобутки його вихованців, історико-краєзнавчі та літературні акції, акцентував увагу на тому, що зараз, як ніколи раніше, треба підтримувати обдарованих дітей, сприяти розкриттю їх талантів.

Громадська організація «Мала академія літератури і журналістики» (МАЛіЖ), як охрестили її самі юні таланти, вже шостий рік успішно діє і розвивається на теренах України. Батьківщиною МАЛіЖ є село Рекіти на Міжгірщині, а з квітня, 2008 р. відділення «оселилося» в м. Ужгород у ЗОШ № 8 (директор Ярослав Кирлик).

Мережа осередків маліжан в області розвивається вже два роки завдяки Ірині Гармасій, поетесі й тележурналістці каналу «Тиса-1», керівнику МАЛіЖ на Закарпатті.

Вони успішно діють в Ужгородському, Іршавському, Мукачівському районах та м. Мукачево, а в минулому році Ужгородське відділення очолила вчитель української мови та літератури ЗОШ № 8 Ольга Урста, нині заступник директора школи.

Презентація Одеського відділення Малої Академії літератури і журналістики відбулася у травні 2008 р. До Теплодарського міського будинку культури завітав козацький хор «Чайка» на чолі з отаманом, депутатом міської ради, Михайлом Жовніром та його колегою, також депутатом міської ради, академіком української технологічної академії Юрієм Гришко. Родзинкою свята став спільний виступ козацького хору «Чайка» з м. Біляївки та м. Теплодар (музичний керівник – директор Теплодарської музичної школи, депутат міської ради – Петро Ірха), у виконанні якого прозвучало чимало народних і патріотичних пісень.

За доброю традицією, маліжани зустрічали свого ректора, письменника, заслуженого журналіста України, генерал-майора Козацтва, почесного жителя села Рекіт - Василя Тарчинця, проректора МАЛіЖ Ангеліну Оборіну, керівника Закарпатського відділення МАЛіЖ – Ірину Гармасій, ужгородського відділення – Ольгу Урсту та Ужгородського району – Маріанну Салай-Пак. хлібом і сіллю.

Чимало теплих слів на адресу маліжан висловила у вітальному слові заступник міського голови Зоя Зубкова. Вона із великим захопленням говорила про те, що у багатьох заходах, які проводяться у місті, не обходяться без активної участі теплодарських маліжан.

…І ось вже лунають Гімни України, Малої Академії літератури і журналістики, Молитва «Отче Наш». Саме без цих величних символів не може відбуватися жоден захід у МАЛіЖ. Все це кличе юні таланти до наполегливої творчої роботи. А скільки вміння, кмітливості і наполегливості виявили вони у підготовці до публічної презентації?!

За весь час її проведення у залі пролунало багато українських пісень, виконано складних хореографічних композицій і танців,прочитано авторських поетичних та прозових творів.

Приємно і те, що усі, хто жертовно працює задля розкриття юних талантів, у цей день були відзначені високими нагородами, зокрема, Почесною грамотою Почесного президента Міжнародного фестивалю «Рекітське сузір'я» Володимира Ковалика нагороджено заступника міського голови Зою Зубкову, директора Будинку дитячої та юнацької творчості м. Теплодара – Людмилу Пугач, партнера МАЛіЖ, депутата міської ради, академіка української технологічної академії Юрія Гришка. Відзнакою ректора МАЛіЖ Василя Тарчинця нагороджено депутата міської ради Михайла Жовніра, керівника Одеського відділення МАЛіЖ - Марію Войтик.

Виявом доброти і пошани за працю на царині дитячої журналістики, письменництва і мистецтва був для Марії Войтик ще один персональний дарунок – ноутбук від партнерів МАЛіЖ – Юрія Гришка і Михайла Жовніра. Отримуючи його, Марія Іллівна із вдячністю говорила, що відтепер вона не буде прохачем, зможе сама набирати дитячі твори, надсилати їх електронною поштою до журналу-газети для школярів «Сузір'я», а також працювати на маліжанському сайті.

Учена рада та ректорат Малої академії літератури і журналістки (МАЛіЖ) 10 червня 2008 р. своєю постановою присвоїла почесне звання – Почесного професора МАЛіЖ наставнику обдарованих дітей України, поету, народному депутату Верховної Ради України, ініціатору проведення у Полтаві Всеукраїнського фестивалю "МазепаФест" Миколі Георгійовичу Кульчинському.

Микола Кульчинський одним із перших підтримав творчий почин юних літераторів і журналістів, учасників ІV Міжнародного фестивалю "Рекітське сузір'я-2007" щодо відкриття Моста дружби МАЛіЖ "Україна одна. Захід і Схід – єдині", завдяки якому обдаровані діти Закарпаття здійснили літературно-краєзнавчу подорож до Полтави, а члени МАЛіЖ із села Сонячна Долина Судацького району Автономної Республіки Крим взяли участь у спільній різдвяній програмі, що проводилась на Закарпатті.

V Міжнародний фестиваль юних поетів і прозаїків, журналістів, митців фото та малюнку, авторської пісні "Рекітське сузір'я – 2008", який відбувся на Коваликовому полі 4-7 липня 2008 р. був багатим на несподіванки. Біля трьохсот учасників з Польщі, Росії та України (на жаль, не змогли завітати на Коваликове поле наші друзі з Молдови, Румунії, Придністров'я та Чикаго) мали змогу набратися сил та творчого натхнення від Соймівського мінерального джерела біля санаторію "Верховина"; послухати виступи своїх однолітків з відділення Малої Академії літератури і журналістики (МАЛіЖ) Закарпатської області; помилуватися Синевирським озером, відвідати мінеральні Келечинські джерела, водоспад Шепіт та покласти квіти до пам'ятника видатому церковному та громадському діячеві, Президентові Карпатської України Августину Волошину.

А можливим все це стало завдяки невичерпному ентузіазму та любові до талановитої юні України Василя Федоровича Тарчинця – ректора Малої Академії літератури і журналістики на громадських засадах, письменника, заслуженого журналіста України.

Незважаючи на бажання "небесної канцелярії" зіпсувати літературно-мистецьке дійство, обмежене матеріальне поле діяльності, купу формальностей, ця людина змогла подарувати нам незабутні враження від V ювілейного фестивалю творчої молоді.

До речі, він проходив за участю двох депутатів Верховної Ради України Миколи Кульчинського та Станіслава Аржавітіна, Президента Національного університету "Києво-Могилянська Академія" Сергія Квіта, директора Міжнародного інституту освіти і культури та української діаспори Львівського національного університету "Львівська політехніка" Ірини Ключковської.

19 вересня 2008 р. відбулася презентація МАЛіЖ у Національному університеті "Києво-Могилянська академія" (НаУКМА, вул. Іллїнська 19. На презентації були маліжани із Одеси, Рівне, Львова, Ужгорода, Луцька, Теплодара, Полтави. Вони познайомили шанувальників хужожнього слова з авторськими творами.

У цей же день буде посаджено кущ червоної калини із Срібної Землі батьківщини Президента Карпатської України, видатного громадського та церковного діяча, Героя України Августина Волошина. Учасники презентації відвідали у столичній лікарні маліжанина із Полтави Сашка Лаврентьєва.

Одними із перших юні літератори і журналісти Сонячнодолинської школи, Судацького району Кримської автономії приєдналися у 2008 р. до літературно-краєзнавчої акції Малої академії літератури і журналістики "Міст дружби МАЛіЖ. Україна одна - Захід і Схід єдині".

Завдяки цьому сонячнодолинці на чолі із керівником літературно-мистецького осередку МАЛіЖ, вчителя української мови і літератури Ніни Острейко уже здійснили подорож до древнього галицького міста Львова, верховинського села Голятин, що на Міжгірщині, кримсько-татарського села Чорнопілля і до Полтави. Тут юні обдарування, завдяки підтримці голови Полтавської державної обласної адміністрації Валерія Асадчева, керівника проекту "Славетні імена Полтавщини" Валентини Асадчевої, кординатора цього проекту та ведучого редактора Наталі Граїцької, мали змогу познайомитись із архітектурно-історичними пам'ятниками. Із великим захопленням оглянули експозиції меморіального музею-садиби Котляревського у дворі якої посадили троянду привезеної маліжанами з далекої кримської землі.

Сонячнодолинці відвідали також міський ліцей де діє літературно-мистецький осередок МАЛіЖ, яким опікується вчитель української мови і літератури Тетяна Балагура, а також побували у школі-інтернаті №14, виступили із концертною програмою, а ще на добру згадку про відвідини, кримчани посадили тут маленьку ялиночку.

Тож символічний міст дружби і творчого єднання, яким подорожують обдаровані діти сільської Сонячнодолинської школи тепер простягся на 3 тисячі 500 кілометрів. Попереду - нові творчі подорожі. Найперше до польського міста Перемишля де юні літератори і журналісти із великим нетерпінням очікують своїх українських гостей.

VI Міжнародний фестиваль "Рекітське сузір'я-2009" пройшов не у верховинському селі, а в самому Міжгір'ї. Усі основні дійства упродовж 5-8 липня, 2009 р. розгорталися у приміщенні Міжгірського професійного ліцею, (директор Василь Маринець).

Цьогорічними конкурсантами фестивалю стали юні літератори і журналісти, художники і фотомитці, виконавці авторської пісні. Вони, за словами одного з проректорів МАЛІЖ Василя Дерича, представляють Польщу, Росію, США, Канаду, Крим, Полтавську, Чернівецьку, Рівненську, Київську, Львівську, Волинську, Одеську і, звісно, Закарпатську області. До слова, Закарпатський обласний осередок громадської організації "Фронт змін" посприяв участі у фестивалі талановитим дітям Ужгорода і Ужгородського району.

Чотири дні у мальовничому Міжгір'ї відбувалося неповторне і захоплююче творче дійство. Піднесеного настрою додавали троїсті музики, а також фестивальна хода врочистим селищем усіх учасників та організаторів фестивалю до пам'ятників патріарху української літератури Тарасу Шевченку, місцевому сподвижнику Василю Гренджі-Донському та воїнам, котрі полягли в жорстоких боях Другої світової. Туди поклали вінки та квіти.

Прикрашали, поміж засіданнями секцій, молодіжно-дитячий форум своїми виступами господарі свята — юні обдарування Міжгірщини народними співанками, експромтами-віншуваннями. Дві днини в актовому залі Міжгірських райдержадміністраціїта райради лунали вірші, прозові твори, авторські пісні, виконувалися театралізовані та хореографічні композиції. У Міжгірському професійному ліцеї працювали майстер-класи, відбувалися конкурси в номінаціях журналістики і шкільної преси, художнього фото і малюнка, сценічного та авторського виконання.

horugva

На батьківщині Малої Академії літератури і журналістики - селі Рекіти, що на Міжгірщині, у День пристольного свята Іллі, 2009 р. відбулося велелюдне свято - День села. У Миколаївській православній церкві, спорудженій ще у XVI столітті, пройшла Велика Служба Божа за участю трьох священиків сіл Лісківця, Голятина та Рекіт.

Кульмінацією урочистостей стало відкриття на місці спорудження Рекітської Церкви пам'ятного Хреста, а також освячення Хоругви Малої Академії літератури і журналістики та внесення її до сільського Храму.

Полотно до хоругви із зображенням Пречистої Матері із Божим Сином на руках урочисто передали на Міжнародному фестивалі "Рекітське сузір'я-2009" у Міжгір'ї" юні літератори і журналісти із села Рафалівки, що на Рівненщині. Древко для Хоругви, а також канонічні знаки зібрав працівник Міжгірського професійного ліцею, знавець старожитностей Михайло Осташ. До святкування Дня села Рекіт долучився і директор Міжгірського профліцею, керівник літературно-мистецького центру МАЛіЖ (на громадських засадах) Василь Маринець. Він взяв участь у сільських та церковних урочистостях на батьківщині МАЛіЖ і передав учням Рекітської школи стільчики. А телепрограма "Тиса-1" завдяки телеоператору із Міжгір'я Роману Костюку та ужгородській журналістці, керівнику МАЛіЖ у Закарпатській області Ірині Гармасій підготували цікавий телесюжет про це неординарне, святкове дійство.

Велелюдна літературно-мистецька композиції юних аматорів сцени із львівської спеціалізованої школи поглибленого вивчення французької та англійської відбулася у жовтні 2009 р. у кінотеатрі ім. Довженка, Сихівського району м. Львова. На запрошення директора школи Євгенії Лукасевич приїхала делегація вчителів Міжгірського професійного ліцею. Вони були захопленні великим митецьким витвором вокалістів, читців, танцюристів та ведучих.

Саме тоді керівник громадської організації "Мала академія літератури і журналістики", Василь Тарчинець висловив побажання аби львівські юні обдарування виступили із концертною програмою на Срібній землі президента Карпатської України Августина Волошина, у смт. Міжгір'я, санаторії "Верховина" у Соймах, селі Келечині - батьківщині президента Карпатської України Августина Волошина, а також м. Хусті.

Виявлена ініціатива маліжан Львівського відділення знайшла підтримку у голови Міжгірської райдержадміністрації Івана Романа та голови Міжгірської райради Івана Яреми. До цієї справи долучився також і директор Міжгірського професійного ліцею Василь Маринець, який надасть нашим гостям автотранспорт, забезпечить безкоштовне проживання та харчування.

malij muk

На базі загальноосвітньої середньої школи №6 м. Мукачева 15 жовтня,2009 р.відбулося чергове засідання МАЛіЖ (Малої академії літератури і журналістики).

На зібранні були присутні школярі з ЗОШ №1, 6, 7, 11, 13, 16, 20, ліцею, гімназії, гуманітарно-педагогічного коледжу. Гостями засідання МАЛіЖ були: Мирослав Іванович Дочинець – прозаїк, журналіст; Маргарита Василівна Меденці — поетеса, член Національної спілки журналістів; Ірина Михайлівна Гармасій – голова обласного відділення МАЛіЖ, редактор обласного телебачення «Тиса», поетеса.

Розпочалось воно з літературної хвилинки, присвяченої 50-літтю життя і творчої діяльності Мирослава Івановича Дочинця.

Прослухали «На многії літа» і перед учасниками, творчими учнями шкіл міста, виступив Мирослав Іванович Дочинець. Розповідаючи про свою творчість, наголосив, що поєднує у ній два жанри – прозу і журналістику. З його вуст пролунала й така думка, що написане слово глибше передає істину та існує довше, ніж сказане.

Кожен, на його думку, повинен писати твори так, щоб людина, читаючи їх, могла знайти в ньому пораду для себе.

Художні нариси, які він пише, – це, загалом , про людей, які відшукали себе, їх не зламали негаразди, проблеми. Такі люди викликають у нього цікавість.

На шкільному святі виступили юні таланти МАЛіЖу: Товт Наталія, Товт Микола, Саламова Арзу.

Меденці Маргарита Василівна, поетеса і журналіст, побажала юним обдарування завжди мати мету, бажання писати твори на тему, яку ми добре знаємо. Писати про те, що актуальне зараз, щоб читач міг знайти у творах цікаве, захоплююче, міг відшукати себе.

Методист міського відділу народної освіти Світлана Михайлівна Павлишенець щиро привітала всіх переможців фестивалю "Рекітське сузір'я", які принесли у місто одинадцять дипломів і грамот у різних номінаціях.

Керівник Муукачівського відділнння МАЛіЖ Фенцик М.І, у своєму виступі, повідомила про те, що у шостій школі працюють члени ради МАЛіЖу, які ведуть консультації по середах і четвергах. Юні таланти можуть приносити свої твори, а кожного місяця рада збирається на засідання, на яких переглядають твори і передають у редакції «Сузір'я» та «Класна газета».

При Свято-Параскевинській парафії у с. Стоянові за сприянням благодійного фонду «Кленовий лист» з жовтня, 2009 р. діє новостворений осередок «МАЛіЖ». 13 грудня відбулося урочисте вручення членських посвідчень МАЛіЖ семи юним маліжанам. Проректор МАЛіЖу із розвитку, поетеса Ангеліна Дем'янівна Оборіна привітала майбутніх журналістів і письменників та побажала їм успіхів у дистанційному навчанні.

(Далі буде)

ЧИКАГО
КИЇВ
БАКУ
АЛМАТИ