Веб-портал дистанційного творчого навчання
1 1 1 1 1 (0 голосів)

 

17 березня – свято преподобного Олексія, чоловіка Божого.

На Теплого Олекси (так називають у народі цей день) пасічники оглядали вулики, перевіряли, чи добре перезимували бджоли. Раділи, коли бджоли починали вилітати з вуликів, бо тоді варто очікувати щедрого медозбору.

Селянам вельми кортіло почути першу весняну пісню вівсянки. А співає вона: «Кидай сани, бери віз...». Якщо почули веснянку вівсянки, то через два тижні можна починати сівбу. Не заспівала пташка – сівба буде пізньою.

Народні прикмети:

-Грім на Теплого Олекси – на грозове літо.

-На Теплого Олекси крига скресає і води прибуває – очікуй повені.

-Тепло на Теплого Олекси і розпускається верба – буде тепла весна.

-До Теплого Олекси не розцвіли підсніжники і проліски – на холодну весну.

-На Олекси з гір вода – із зимівлі риба рухається.

-На Теплого Олекси мороз – ще наберешся лиха від холоду.

Перед Теплим Олексою припиняли рибалити, адже риба йде на нерест.

У день Теплого Олекси варили кашу з вівса (вівсянку). Звісно, на честь пташки вівсянки. Щоправда, такої традиції дотримувалися не в усіх етнорегіонах України. Найбільш поширеною вона була на південних землях. Кашу їли пісною, бо триває Великий піст.

У Вас недостатньо прав для коментування. Заеєструйтеся або авторизуйтеся на сайті.

Коментарі

Новеньке у блогах

Первоверховні

Тарас Лехман
22 червня 2026

 29 червня – свято апостолів Петра і Павла. За церковним календарем, їх називають Верховними або...

Февронія

Тарас Лехман
22 червня 2026