Ви собі навіть таке не уявляєте. Три зернини в трьох авторучках передав Державний комітет Республіки Азербайджан у справах діаспори на І літньому молодіжному голові Департаменту молоді і спорту Об'єднаного Конгресу азербайджанців України, члену Міжнародного Центру ЮНЕСКО, співголови Міжнародного Центру «Місія Миру», проректора МАЛіЖ Шагріяру Магеррамову. Було вирішено реліктові зернини сосни ельдорської, третичного періоду розмножити і в Україні. Таке дерево збереглося у натуральному виді і росте на горі Елляр-Оугі і території Нагірного парку в Баку, занесене в Червону книгу для захисту рідкісних дерев і рослин.
З метою збереження та захисту природного стану лісів ельдарської сосни та ялівця вздовж Еллароґлійського хребта, що є унікальною у світі батьківщиною природних комплексів та об'єктів (для ялівця, жуйного дерева та ін.) було створено Тур'янчайський державний заповідник, а з 1967 року – діяв як філіал Гей-гельського державного заповідника. В теперішній час територія заповідника «Ельдарська сосна» становить 1,686 гектарів. Нині державний заповідник «Ельдарська сосна» має статус охоронної та науково-дослідницької установи.
Саме цей вид сосни, є рідкісним та ендемічним видом. Ельдарська сосна, поширена в Середній Азії та у Східній Європі була вперше вивчена ще в 1901 році відомим російським вченим Сергієм Медведевим.
Варто відзначити, що сосна досягає 20-40 метрів висоти. Дерева мають стрункі стовбури, вкриті червоно-бурою корою. Крона у молодих дерев конусоподібна, у старих – широка, округла.
У дерев, що ростуть в лісі, крона високо піднята, а у зростаючих на відкритих місцях крона низько опущена.
В медицині використовують нерозкриті весняні бруньки сосни, хвою, живицю. У них містяться ефірне масло, смоли, крохмаль, дубильні речовини, вітаміни. Масло сосни має антисептичну, протизапальну, загальностимулюючу властивість.
Без жодного вагання проректор МАЛіЖ Шагріяр Магеррамов за погодженням ректора МАЛіЖ Василя Тарчинця під час візиту до шахтарського міста Червонограда вирішили посадити у вазон три зернини, які вийняли із капсули, разом із журналістами та керівництвом місцевої влади. Є надія, що вони приживуться на благодатній українській землі, а коли підростуть їх буде висаджено у відкритий ґрунт.
Наступну авторучку із зернинами, передану ректору МАЛіЖ Василю Тарчинцю, заплановано відкрити і посадити під час урочистого відкриття XVI Міжнародного фестивалю юних талантів України і зарубіжж'я «Рекітське сузір'я – 2019», який відбуватиметься у смт. Міжгір'я, що на Закарпатті, 3-8 липня.
Такі зернини буде посаджено і у місті Лева під час одного із визначних свят.
Прес-служба МАЛіЖ