Бібліотека дитячих творів
1 1 1 1 1 (52 голосів)

З переїздом в нову країну твоє життя змінюється на 180 градусів, залишаючи позаду усе, що стало таким дорогим та рідним. Проживши в Україні 15 років, можу з впевненістю заявити, що якими б світлими та приємними не були мої враження від цієї цитринової країни любові й сонця, думками я щоразу повертаюся у вишите калинове дитинство. Згадую рідних, школу, такі красиві краєвиди смарагдових гір, безліч моментів з друзями, їх посмішки і жарти… не вистачає усього, навіть тих, кого вдома обходила десятою дорогою. Найбільше ж не вистачає звуку мови, її неперевершених слів, ніжного звучання. Та якби там не було, щастя від перебування тут, разом з мамою, й неймовірна можливість пізнати світ все ж мають неабиякі переваги.

Звісно, головна проблема з якою стикається будь-яка людина в чужій країні – мовний бар’єр. Одна справа вчити англійську 9 років й мати про неї хоч найменше уявлення, зовсім інша річ – приїхати в Італію із словником запасом в рівно 10 слів (загалом слова типу «сіао», «grazie» і «come stai?»). На мою превелику радість, я мала нагоду 5 разів побувати тут влітку, перш ніж переїхати, бо ж бувають різні випадки і я щиро співчуваю тим дітям, що пішли до школи з моїми початковими знаннями італійської (хто не пам’ятає, 3 лінійки вище). Що б не казали, але в цій мові дійсно красиві слова, здається, що наспівуєш якусь мелодію, хоча насправді можеш перелічувати список продуктів для покупки в супермаркеті. Проте варто зауважити, що вона лише на слух така приємна й «тягуча», насправді ж, як і будь-яка латинська мова, позбавлена пластичності. В порівнянні з українською, де правило ХТО-ЩОЗРОБИВ-ІВСЕРЕШТА просто не існує (тітко, якщо ти читаєш цю статтю, то я саме так і запам’ятала твої слова щодо конструкції речень англійською), італійська мова вимагає цієї послідовності. Одне переставлене слово і не кіт полює за мишею, а навпаки. Перші три рази я вчила мову на слух, тобто питалася мами ті чи інші слова, дивилася телевізор і слухала розмови людей; останні ж два рази приділяла увагу граматиці, яка, до слова, важка.

Час невпинно минав і ось літо, забравши у латану торбу пустощі і сонце, пішло, а в мене розпочалася школа. На відміну від України, тут немає фіксованої дати початку навчання, зазвичай це десь 10-12 числа вересня. Італійська система навчання являє собою поділ на: початкову школу з 6 до 10 років, середню з 11 до 13, і старшу 14-19 років. Якщо перші два етапи для всіх однакові, то в старшій школі треба вибирати – іти в ліцей (розуміється подальше навчання в університеті), або ж якась школа технічного напрямку, що дає професію після її закінчення. Для того аби отримати статус «дорослого» учня, треба здати екзамен в кінці середньої школи – поширену розповідь на одну з вибраних тем, що має охоплювати усі предмети (просто рай в порівнянні з нашим ДПА). Ліцей теж поділений на напрямки, в залежності від переваг учня. Вони бувають з фізико-математичним нахилом, мовним, художньо-образотворчим або ж «класичним» (безліч годин грецької на латинської). Ніколи не вважала себе гуманітарієм, але давня мрія вивчити німецьку взяла верх і я вибрала мовний напрям.

Вислухавши довге привітання директора, нас повели до класів. Школа дуже велика, такий собі сучасний Хогвартс із факультетами та лабіринтом нескінченних коридорів. Перші три дні нам пояснювали дисциплінарні правила, тамтешні учнівські «традиції», було знайомство з вчителями. У класі я виявилася єдиною ученицею, що не дуже добре розмовляла італійською, хоча на всю групу з 29 дітей, десь 6 з них іноземного походження. Перша річ, що відразу кидається в око – дружелюбність. Їхній менталітет дійсно дуже «відкритий», немає значення чи розумієш ти те, що тобі кажуть, чи ні, досить усміхатися, а розмову підтримуватимуть вони. Будь-яке незрозуміле слово або ж неправильно вжитий час з радістю пояснювали як вчителі, так і мої однокласники. Спочатку було дуже важко, але мета у вигляді табелю з самими 10 (максимальна оцінка) стимулювала як ніщо інше. В Італії велику увагу надають мистецтву та літературі, мови викладають їх безпосередні носії, учнівське самоврядування на високому рівні, маючи змогу приймати важливі рішення щодо шкільного життя. Окрім уже згаданої системи оцінювання від 1 до 10 використовують також «+» чи «-», що відповідають 0,25 бала, або ж кладуть і 0,5 разом з основною оцінкою. Шкільних їдалень як таких у старшій школі немає, зате є торгові автомати з різноманітними снеками та водою. Спорт відіграє важливу роль в житті кожного італійця, тому спортзали у школі просто величезні, з різноманітним інвентарем, полем для футболу та столами для пінг-понгу. Домашнього завдання задають багато, в цьому аспекті ми чимось схожі. Що ж на рахунок дітей, то більшість з них не мають бажання вчитися й віддають перевагу веселому проводженню часу з друзями.

На завершення лише додам те, що недарма більшість винахідників чи просто відомих людей мають українське коріння, адже ми надзвичайно талановиті. Я стала найкращою в класі, українка серед 29 італійців. Мій шлях ще тільки почався і я маю на нього великі плани, ви ж ніколи не втрачайте віри в себе і пишайтеся гордим статусом бути народженими під синьо-жовтим стягом.

Коментарі  

Lemeh_Natali
0 #19 Lemeh_Natali 08.11.2020, 22:19
Молодець, так тримати!
yana_madynyak
0 #18 yana_madynyak 23.06.2020, 19:06
Цитую Aleksa_Kiral:
Цікаво і захоплююче. Молодець, що залишила пам'ять про рідні краї і стала найкращою серед італійців ;-)

Велике спасибі, дуже приємно
Aleksa_Kiral
+1 #17 Aleksa_Kiral 22.06.2020, 10:13
Цікаво і захоплююче. Молодець, що залишила пам'ять про рідні краї і стала найкращою серед італійців ;-)
yana_madynyak
0 #16 yana_madynyak 10.06.2020, 16:34
Цитую markrk21:
Цікаво, пізнавально. В Україні - не гірші школи, а то й кращі!

Безперечно! В Україні дуже хороша система освіти
yana_madynyak
0 #15 yana_madynyak 10.06.2020, 16:33
Цитую VasylT:
Нехай тобі щастить!

Дякую!
markrk21
+1 #14 markrk21 25.04.2020, 14:38
Цікаво, пізнавально. В Україні - не гірші школи, а то й кращі!
VasylT
+1 #13 VasylT 25.04.2020, 00:44
Нехай тобі щастить!
yana_madynyak
0 #12 yana_madynyak 17.04.2020, 00:21
Цитую Igormatkov2020:
Цікаво!

Дякую!
Igormatkov2020
+1 #11 Igormatkov2020 16.04.2020, 22:06
Цікаво!
yana_madynyak
0 #10 yana_madynyak 07.02.2020, 23:24
Цитую yana_madynyak:
Цитую markrk21:
Цікаво! Повчально! Пізнавально! Зворушливо!

Дякую)

:D

У Вас недостатньо прав для коментування. Заеєструйтеся або авторизуйтеся на сайті.

 

Коментарі