Бібліотека дитячих творів
1 1 1 1 1 (5 голосів)

Цього літа мені пощастило познайомитися й заприятелювати з дуже цікавою людиною – Олексієм Затулою. Він пасічник. Тож розповідь була такою цікавою, що мені конче захотілося поділитися з усіма.

Бджоли – це комахи, без яких ми б не змогли жити. Вони хоч і маленькі, але здатні пролетіти понад 5 кілометрів, облетіти 4 тисячі квіток та запилити їх. Бджола збирає нектар та пергу (пилок), тягне в 310 разів більше, ніж важить сама. А ще при польоті махає крильцями 250 разів за секунду. Уявляєте?

У вулику кожна бджола виконує, як і ми, різну роботу. Одні збирають воду, щоб зробити мед, другі вентилюють його, щоб не зіпсувався, інші працюють нянями та вигодовують личинок, інші – матку. Так що тут все складно.

У бджолосім'ї існують три види бджіл: матка, трутні та бджола робоча. Матка – королева сім'ї, головна серед бджіл. Вона народжує їх та контролює всю роботу. Трутні тільки вміють запліднювати матку (а ще їдять мед). Вони не можуть збирати пилок чи допомагати іншим, навіть не вміють жалити. Бджола робоча. Думаю, тут усе зрозуміло.

Але як матка може відкласти яйце різних видів? Дуже просто. Якщо матка не запліднена, то на світ з'являться тільки трутні, якщо запліднена – то бджоли робочі. А матку бджоли самі з личинки роблять за допомогою маточного молочка. Після того, як матка відкладе яйце, личинку годують цією сумішшю. Через 4 дні дають мед, щоб вийшла робоча бджола. Але якщо продовжити годувати молочком, то вийде матка. До речі, воно має більше 40 різних ферментів, корисних і для людини (деякі називають це еліксиром молодості).

Як тільки бджола з'явилася на світ, 25 днів вона працює у вулику, а потім літає довкіл.

Скільки бджіл може бути в одному вулику? 500? 1 000? 10 000? 100 000! Це більше ніж населення Гренландії. І ці бджоли можуть запилити понад 60 мільйонів квіток. І з них виходить 3 літри меду. А який він смачний!

Люди навчилися добувати мед декілька тисяч років тому, але… доводилося вбивати весь рій. Називалося це бортництвом. У 1814 році українець Петро Іванович Прокопович першим у світі створив вулик та рамку для нього, що дало змогу збирати мед, не знищуючи бджіл.

Бджоли – найкорисніші комахи. І треба їх берегти! І так думаємо й ми з Олексієм Затулою.

Коментарі  

Ісаєвич
0 #4 Ісаєвич 02.10.2021, 12:02
Окрему групу бджіл називають сім'єю, як людську. Бо там так само побудовані відносини між її членами, як у людей, де кожна група виконує свої обов'язки. Я займався трохи бджолярством, найбільше мав 8 бджолосімей.
Те, що цікаво описав Олексій, дуже цікаво спостерігати самому.
Розповідь Олексія має пізнавальну функцію і, можливо, спонукає багатьох до бджолярської діяльності.
Тому Олексієві Троцькому я виставив найвищий бал. Бажаю подальших творчих успіхів.
Lizarafaelka
+2 #3 Lizarafaelka 27.09.2021, 10:11
Яка ж наша природа мудра.... Дякую вам, Олексіє, що поділилися! Мені відлунює байкою Сковороди "Бджола та Шершень". Чудово!!
markrk21
+2 #2 markrk21 26.09.2021, 19:43
Справді, цікава людина герой зарисовки. І гарна розповідб!
admin-malig
+2 #1 admin-malig 26.09.2021, 12:05
Дуже цікава розповідь, яка мені сподобалася, молодець,Олексі й, чекаємо нових творів.

У Вас недостатньо прав для коментування. Заеєструйтеся або авторизуйтеся на сайті.

 

Коментарі