РЕКІТСЬКІ ОГЛЯДИНИ ТАЛАНОВИТОЇ МОЛОДІ
Відбулися завдяки підтримці голови Наглядової ради благодійного міжнародного фонду «Україна 3000» дружини Президента України Катерини ЮЩЕНКО, яка надала суттєву допомогу у проведенні цього дитячого мистецького творчого дійства. Посприяли цьому також Карпатський Фонд, Західне оперативне командування, постійні меценати фестивалю – президент Асоціації підприємців Мостищини, депутат Львівської облради Богдан ТУРЧИН, депутат Верховної Ради України Олександра КЕМЕНЯШ та багато інших добрих людей, які долучилися до проведення свята юнацької творчості.
Урочище Тисовець та Коваликове поле вже другий рік поспіль стають традиційним місцем збору слухачів Малої академії літератури і журналістики (МАЛіЖ). Саме тут сурми трембіт зібрали дорослих і дітей на ІІ Міжнародний фестиваль юних поетів і прозаїків «Рекітське сузір'я».
Малиновий дзвін церкви в тісній улоговині під Кичерою з ранку зібрав сюди почесних гостей фестивалю, талановиту юнь із усіх-усюд: чарівної Верховини, далекого й близького зарубіжжя, стольного Київ-граду. Обабіч імпровізованої сцени гордо майорять Державний прапор України і МАЛіЖ. Ведучі фестин Іван Попович та Віра Сивоус запрошують на сцену розпорядників святкових урочистостей, керівників району і області.
Депутат райради, педагог Володимир Рошко тут же виконує святу молитву до якої долучається весь загал фестин.
Молитовний спів, окроплений теплим грибним літнім дощем, гордо лунає над далекими бескидами. Це ж бо наша молитва віри і надії у щасливе майбутнє краю, незалежної України. В добрі справи тих, котрі з юних літ долучились до красного слова народної і літературної української мови.
Зі щирими привітальними словами до гостей та учасників фестивалю звернулися: тоді ще перший заступник голови Закарпатської ОДА Олег Гаваші, начальник облуправління освіти і науки ОДА Юрій Герцег, начальник облуправління культури і мистецтв Євген Ясінський голова Міжгірської РДА Василь Дерич, ректор МАЛіЖ, письменник і журналіст Василь Тарчинець, відомий закарпатський письменник Андрій Дурунда. Свої теплі привітання-побажання вони адресували насамперед тим, хто завтра поповнить нові ряди розбудовників вільної України, словом і ділом вноситиме свою лепту в забезпечення щасливого майбуття неньки-України. А величні слова Гімну України та Малої академії, які прозвучали тут у виконанні духового оркестру військової артилерійської частини А-0332, що розташована у Виноградові, запам'ятаються назавжди, додадуть сил, енергії і заповзятості у добрих ділах на благо рідного народу.
За мить господарями сцени стали юні таланти, представлені багатьма місцевими навчальними закладами: з Рекіт і Стригальні, Голятина і Міжгір'я, Лісковця й Ізки, з Майдану і Присліпа, з Києва, Львова, Ужгорода, Сваляви, Мукачева, Хуста, Одеси, сусідніх сіл Волосянки, Ялинкуватого, Сколе, з сіл Нижнього та Верхнього Синивиднього, Івано-Франківщини та Львівщини. Прибули гості з Угорщини, Росії, Чехії та Словаччини. І це закономірно, бо Мала академія об'єднує талонові юні обдарування. Їх творчі доробки займають чільне місце у спецвипусках газети «Акцент» та в окремому додатку дитячої літературно-мистецької газети «Сузір'я», що виходить у Львові. До речі, це видання широко розповсюджується не лише на теренах України, а й у Польщі, Канаді та Америці.
Редактор газети та бібліотечки Малої академії літератури і журналістики, заслужений журналіст України, письменник, полковник у відставці, почесний Президент нинішнього фестивалю Василь Тарчинець всіляко опікується, щоб творчі доробки юних верховинців щоразу поповнювали все нові й нові друковані видання МАЛіЖ. У цій справі з перших днів заснування Малої академії його помічниками стали письменник Андрій Дурунда, міжгірська поетеса Віра Фесенко, педколективи Верховини, а також громадські викладачі Львівщини Олександра Приставська та Наталія Луців, – завідувач кореспондентським пунктом МАЛіЖ при райгазеті «Наш край» Галина Сорока з Мостищини, керівник відділення МАЛіЖ у Польщі Петро Піпка, керівник відділення академії у м. Чикаго Олександра Лозинська. У витоків організації і проведення І Міжнародного фестивалю юних поетів і прозаїків «Рекітське сузір'я» був і колишній помічник народного депутата М. Сятині, нині голова РДА Василь Дерич. Адже всім нам хочеться, аби юні таланти торували дорогу у широкий світ літератури і мистецтва.
На Коваликовому полі багатолюдно... Щиру, теплу розмову з юними талантами то тут, то там ведуть знані в краї майстри пера Андрій Дурунда, Василь Тарчинець, голова обласної спілки письменників Закарпаття Петро Ходанич, міжгірський поет Василь Малета, численні представники ЗМІ Закарпаття, Львова та Києва. Навколишні краєвиди додають творчої снаги.
Трембітарі Юрій Тарахонич й Василь Маркович турбуються: «Кому передати знання гри на трембіті?». Сільський голова з Рокосова Іван Гудрон не може намилуватись красою гірських краєвидів. Він побував у Альпах і відверто зізнався, що ці місця гарніші за швейцарські. За його словами, ця краса зворушила б будь кого. Вона воістину надихає на творчість.
Час від часу тишу порушують бурхливі оплески – данина майстерного виконання творів юних поетів і прозаїків, аматорів пісні й танцю. Можливо вже завтра і вони поповнять збірки пісенної творчості, казок, традицій і звичаїв Верховини.
Фестиваль «Рекітське сузір'я» – це оглядини творчої молоді. Рекіти вже дали світові Андрія Дурунду та Василя Тарчинця, а сусідній Лісковець – коломийкаря Ілька Гурдзана, академіка Олексу Мишанича і майстра різця Михайла Беленя.
А ще село Рекіти прикрашає чудова пам'ятка дерев'яного зодчества, занесена в реєстр ЮНЕСКО Миколаївська православна церква 1643 року. Письмові джерела стверджують, що Рекіти – це одне з перших поселень верхів'їв р. Ріка, заснованих втікачами зі Сходу та із-за потисся. Звідки й назва пішла – Тисовець.
Палкий поборник української державності, письменник із далекого Чикаго Володимир Ковалик у 2002 році провів тут літо. Тоді в нього та Василя Тарчинця й народився задум щодо створення МАЛіЖ – академії молодих поетів і прозаїків, аматорів пісні і танцю. Ще через деякий час за сприяння сільського голови Йосипа Тарчинця, громади Рекіт та Лісківця визнали В. Ковалика та О. Копанчука почесними жителями цих населених пунктів. Так з'явилось на мапі Рекіт Коваликове поле, а міст у селі навпроти Миколаївської церкви називають мостом дружби «Рекіти-Чикаго».
На плато Тисовця ваблять зір численні авто. Тут розгорнули наметове містечко й похідну кухню військові в/ч А-0332. Поруч з ними – торгові ряди. Тут можна замовити верховинські страви й повести розмову з друзями за горнятком кави.
Прискіпливе журі на чолі з його головою, знаним письменником Андрієм Дурундою, ні на мить не покидає свій пост. Адже належить визнати кращих із кращих, а це справа ой яка непроста.
На переможців очікують грамоти, призи, цінні подарунки. Придбані вони меценатами МАЛіЖ, почесними професорами Богданом Турчином, Олександром Копанчуком, народним депутатом Верховної Ради України Олександром Кеменяшем, Міжгірським селищним головою Василем Марковичем, депутатом Львівської облради Михайлом Дзюдзем та багатьма іншими підприємливими людьми, що по-синівськи дбають про зростання юних талантів.
На завершальний день фестивалю стали відомі імена лауреатів та переможців «Рекітського сузір'я». Перше місце здобула талановита поетеса зі Львова Олена Урбан. Призові місця у номінації художнього слова присуджено дебютантам фестивалю Оксані Семків, Христині Смородіній, Христині Князик, Ірині Кубич, Тетяні Михайловій, Олександру Урбану. Всі вони нагороджені цінними подарунками та дипломами.
Заохочувальні призи, дипломи та грамоти дістались Наталці Зубанич, Богдану Рошко, Оксані Прясі, Роману Курину, Ганні Москаль, Юлії Шишолі, Нелі Шекеті, Лілії Маркович, Мар'яні Криванич, Віталії Фулитці, Тетяні Негрі та багатьом іншим.
До підготовки свята талановитої молоді та його проведення долучились дорослі. Це, передусім керівники Закарпатської обласної та Міжгірської районної влади, Західне оперативне командування, голови сільських Рад Міжгірщини, керівництво лісових господарств, підприємств та установ різних форм власності, мешканці села Рекіт. І за це від учасників та гостей фестивалю їм сердечна подяка.
Лунають понад плаями чарівні мелодії ІІ Міжнародного фестивалю «Рекітське сузір'я». Їх відлуння шепоче: «До нових зустрічей!»
На завершення фестивалю у Рекітах, ректор МАЛіЖ Василь Тарчинець та голова Міжгірської райдержадміністрації Василь Дерич разом з поважними гостями та учасниками «Рекітського сузір'я» поблизу села Голятина в урочищі «Кливи» відкрили екологічну станцію Малої академії літератури і журналістики. Тут незабаром буде встановлено гойдалку, обладнано водоймище для купання, а також міні-жолоб та водяне колесо на кшталт млинового. То ж буде де й відпочивати та розважатись юним даруванням.