Ласкаво просимо на свято творчості!

ДОРОГАМИ УКРАЇНИ - НА МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ

Маліжани Бахмутського та Червоноградського відділення подружились на фестивалі

Наш маршрут на Фестиваль, який проходив у мальовничому Міжгір'ї Закарпатської області, складався з кількох етапів: спершу ми їхали до Костянтинівки автобусом, а звідти – на поїзді до Києва. Це було весело! О десятій ранку в столиці нас привітно зустріла Олена Лісічкіна-Мельнік – волонтер громадської організації «Поруч». Вона показала нам Володимирський собор, Софіївський Ботанічний сад, Парк Слави, Маріїнський парк, Хрещатик, Майдан Незалежності. Ввечері ми сіли на потяг Київ-Ужгород, який доправив нас до станції Воловець і вже о шостій годині ранку ми прибули до воріт Міжгірського професійного ліцею, на території якого проводився Фестиваль.

Ректор МАЛіЖу і засновник фестивалю Василь Федорович Тарчинець, гостинно зустрів нас в найкращих українських традиціях з караваєм. Нас, бахмутчан, урочисто прийняли у МАЛіЖ та вручили наші перші справжні посвідчення біля фестивальноі ватри. Це було так святково і неповторно! Тепер до великої сім'ї МАЛіЖан належимо і ми – бахмутчани! Від фестивальної ватри з Заходу на Схід нам передали Факел Миру, а ще іграшки для дітей-переселенців, і книжки для бібліотеки.

Кожний день фестивалю виявився таким насиченим, що ми ледь встигали відвідувати усі заходи: презентації, екскурсії до музеїв, виступи, майстер-класи, а ще виконувати спеціальні завдання для відділень, веселитися на дискотеках, ходити у походи в гори. Останній день був і веселим і сумним одночасно. На урочистій церемонії закриття ми раділи нашій першій перемозі в номінації «Журналістика. Шкільні проекти». Наша команда зайняла перше місце! Отримали нагороди і в інших номінаціях: поетеса-початківець Альбіна Савченко посіла третє місце у номінації «Поезія» в середній віковій категорії, а в молодшій отримав диплом теж за третє місце Гліб Писарев. Фотограф Олександр Захаров вразив журі краєвидами Донеччини, за що отримав спеціальну відзнаку у номінації «Художнє фото»! Справжня боротьба за нагороди розвернулася у номінації «Літературно-музична композиція», де наша команда посіла знов таки третє місце. А Гліб Писарев отримав спеціальну нагороду за виконання патріотичної пісні.

У Фестивалі брали участь школярі з різних міст: Кузнєцовськ, Червоноград, Полтава, Львів, Одеса, Херсон, Слов'янськ та інші. Ми перезнайомилися, подружилися і з сумом прощалися біля воріт ліцею, коли прийшов час повертатися додому. На зворотному шляху у Києві на нас чекала волонтер «Поруч» Надія Говорун. Вона провела екскурсію історичною частиною Києва від Золотих Воріт до набережної Дніпра, і літературною – у домі-музеї М. Булгакова, а ще вікторину із солодкими призами.

Всій нам дуже сподобалося на Закарпатті! Адже ми були не лише у Міжгір'ї на Фестивалі, але й відвідали озеро Синевир, були на екскурсії у «Старому селі» в Калачаві та біля водоспаду Шепіт, піднімалися високо в гори підйомником і спускалися пішки до гірської річки, і просто милувалися чудовою природою Карпат. Звісно, наша команда дуже пишається перемогами в номінаціях, та ще більше ми щасливі враженнями, безцінними подарунками організаторів фестивалю, теплим прийомом мешканців чарівного Закарпаття.

Ми щиро вдячні всім, хто зробив цю подорож неймовірною, фантастичною, казковою. Перш за все ректору МАЛіЖу і засновнику фестивалю Василю Федоровичу Тарчинцю, за безмежну любов до справи і ще більшу до дітей. Особливі слова подяки директору Міжгірського професійного ліцею Маринцю Василю Юрійовичу та його дружньому колективу не тільки за теплий прийом у стінах найвеселішого у світі гуртожитку, смачні та ситні обіди, але й за кращий трансфер на озеро Синевир та водоспад Шепіт з цікавим гідом. Ще хочеться подякувати голові Міжгірської райдержадміністрації Василю Худинцю, голові Міжгірської районної ради Василю Щуру, голові Закарпатської облдержадміністрації Геннадію Москалю, голові Закарпатської обласної ради Михайлу Рівсісу за підтримку Фестивалю. Слова подяки засновнику благодійного фонду «ДАР» Дмитру Олексійовичу Реві, бо саме цей фонд сплатив за наші квитки через всю Україну. В наших серцях назавжди залишаться мальовничі гори і заховане в долині ошатне та привітне Міжгір'я зі старезним дубом і шумним фонтаном у центрі, а ще підйомник, річка, квіти, сонце, друзі...

Кажуть, що з подорожі людина повертається іншою, змінюючись назавжди. Може це просто збіг, але ми справді повернулися іншими, новими, нарешті справжніми МАЛіЖанами і нам ці зміні до серця.

Поліна ЄСІНА,
Бахмутське районне відділення МАЛіЖ

 

СЛОВ'ЯНСЬКІ ДІВЧАТА ПІДКОРЮЮТЬ КАРПАТИ

Традиційний фестивальний каравай - команді із Слов'янська, керівнику Світлані Дєлєскє

Нещодавно ми повернулися з мальовничого селища Міжгір'я, що в Закарпатті. Ми закохалися в гірські краєвиди, смерекові ліси, вкриті туманом, швидкі річки, таємничі полонини… Думаємо, що ця краса створена для втілення творчих задумів письменників, поетів, художників, фотографів. Тому не дивно, що саме цей край приймав фестиваль дитячої творчості.

ХІІІ фестиваль «Рекітське сузір'я», ініційований Міжнародною академією літератури і журналістики (МАЛіЖ) і особисто її ректором Тарчинцем Василем Федоровичем, традиційно проходив у Закарпатті. У ньому взяли участь 16 делегацій із різних областей України. Уперше на такому заході були представники Донбасу. Ми пишаємося тим, що стали першими слов'янцями – гостями фестивалю. Учасниками заходу були учні і педагоги Слов'янської ЗОШ №8 (керівник С.В. Дєлєскє).

Колорит українського вбрання, аромат національних страв, звуки сопілки й трембіти, барвистість мови й ліричність пісень – у таку атмосферу потрапила перша делегація зі Слов'янська. Зустріч із короваєм, доброзичливе та чуйне ставлення оточуючих, екскурсії, де відкривалися неперевершені краєвиди – це позаконкурсна програма, яка створила атмосферу затишку та спокою. Ми мали багато нових знайомств, спілкувалися з різноманітними людьми, відвідали майстер-класи та концерти, переймали вміння та досвід як у однолітків, так і в уже визнаних поетів, журналістів, художників.

На фестивальній сцені - делегація із міст Вараша і Слов'янська

Конкурсна програма проходила за сьома номінаціями. Ми взяли участь у двох із них. Спробували показати себе якнайкраще, проявити свої творчі здібності, уміння презентувати твори. Вважаємо, що наша участь була результативною, ми отримали 3 дипломи ІІІ ступеня:

  • Удовенко Діана в номінації «Поезія»
  • Волошина Катерина в номінації «Проза»
  • Тракоша Олена в номінації «Поезія»

Ми постійно перебували в центрі уваги організаторів та учасників фестивалю, бо були першими гостями з Донецької області. Важливою подією стала передача містам Слов'янську та Бахмуту факелів Миру, які учасники фестивалю запалять у рідних містах, що стане символом дружби, злагоди та спільної творчості.

Зустрічі з цікавими людьми, майстер-класи, виступи талановитих дітей надихають на подальшу творчість. Ми плануємо й далі продовжувати працювати в МАЛіЖі, узявши за девіз слова авторської пісні, почутої в Закарпатті: «Не можна не любити Україну, це дещо більше, ніж приваблива душі земля».

Хто кого підкорив: ми Карпати чи Карпати нас? Шукатимемо відповіді на наступних фестивалях.

Діана УДОВЕНКО, Катерина ВОЛОШИНА, Олена ТРАКОША,
учениці ЗОШ №8, члени МАЛіЖ

 

ПАЛАЛА МАЛІЖАНСЬКА ВАТРА

Ватра палає, розгорається

Аж від Ворскли до Тиси було чутно гучні зазивні кличі трьох верховинських трембіт. Це вони збирали юні таланти півночі, центру, півдня, заходу і сходу на ХІІІ-ий Міжнародний фестиваль-конкурс юних талантів України «Рекітське сузір'я – 2016-го», ІІІ-ій міст Миру та урочисту передачу дітьми Закарпаття естафети Миру містам Слов'янська і Бахмута Донецької області (вперше приймали участь у фестивалі). Молодь одностайно віддала всенародне вшанування і визнання, свою нев'янучу любов Каменяреві Іванові Франку.

Девізом фестивалю стали крилаті слова: «Україно – Мати, ми твої діти! В мирі і щасті хочемо жити». Відповідальність за проведення фестивалю цього року лягла на Кузнєцовське відділення з Рівненщини.

Після розселення делегацій з різних регіонів України одразу запрацювали прес-центр, книжковий кіоск, розпочалися випуск рулонної газети, робота радіостудії «Червона калина» о. Августина Волошина, тренінги, конкурси, творчі звіти, зустрічі по обміну досвідом… Майстер-класи з фотографії давали зрілі фахівці Тетяна Кривошапко (Полтава), Василь Мушка (Міжгір'я), відомий в області фотограф Василь Фіцколинець з донькою Вікторією. Любителям фотооб'єктиву показали, як правильно вибирати передній, основний та дальній плани знімків у різні пори дня та року, схоплювати гру світла та тіні, вибирати позу людини, підкреслювати найважливіші риси її характеру, відчувати погляд і глибину очей – дзеркала душі людської. Вони не лише проаналізували учнівські роботи, але й продемонстрували десятки своїх пейзажних знімків, зроблених у Карпатах взимку, весною, влітку та восени.

Майстер-клас поезії представляла вчителька рідної мови, керівник літстудії «Перевесло» Полтавського міського багатопрофільного ліцею №1 ім. Івана Котляревського, герой України Тетяна Балагура. Вона презентувала альманах 10-ти своїх вихованців «Під крилом перевесла», які у власному світі мрій та ілюзій пишуть оду Полтаві, її героїчній минувшині, родючої землі і працелюбному народу.

Продовжив презентацію щойно виданої в Ужгороді 4-ої поетичної збірочки «У землях багатооких» переможець і володар Гран-прі кількох попередніх фестивалів Василь Малишка. Юнак зараз навчається в Празі, одночасно працює ведучим одного з телеканалів. Він побажав обдарованій молоді писати, насолоджуватися рідною, співучою, солов'їною мовою, яка живе, процвітає і звучатиме на землі навіки-віків.

По журналістиці майстер-клас давали доцент факультету журналістики УжНУ Володимир Тарасюк, з Виноградова – Марія Селехман, з Кузнєцовська – Людмила Райчук.

Екскурсійний день гості фестивалю провели у верховинському селі Колочава. Під його відкритим небом оглянули музей-скансен «Старе село» (у ньому розташовані 10 музеїв та галерея 20-ти скульптур найвидатніших постатей українців). Враження дітей були відчутними. Вони ознайомилися з ходом всіх історичних подій, які в ХХ-му столітті пережили наші предки та батьки.

Завершився фестиваль святковим гала-концертом, оголошенням результатів і врученням нагород. Урочисте закриття пройшло з приспущенням прапорів України, Євросоюзу та МАЛіЖу (цієї честі удостоїлась також і наша вихованка Яна Пальок). Засновнику і організатору МАЛІЖу, заступнику голови правління Міжнородного Центру ЮНЕСКО, письменнику, заслуженому журналісту, генералу козацтва України Василю Тарчинцю учасники фестивалю вручили Карту єднання «Україна у нас одна».

Рясним на нагороди стало це незабутнє карпатське літо і для нас. Додому ми привезли дві подяки від Міжгірських РДА (голова Василь Худинець) та райради (голова Василь Щур), а також ректора МАЛІЖу Василя Тарчинця. 6 дипломів (по два – І-го, ІІ-го та ІІІ-го ступенів) та 6 грамот, які у чесному і справедливому поєдинку вибороли наші вихованці у різних номінаціях. Теплі слова подяки нам адресували заступник голови Міжнародного Центру впровадження проектів ЮНЕСКО Михайло Кот, директор Міжнародного благодійного фонду «Сумна квітка», заснованого жінками-вдовами України Олена Круглікова, гостя з південного округу ізраїльського містечка Єрихон Лідія Вічик, яка зворушливо прочитала свого вірша, присвяченого Україні, нашій пісні і мові та її трудолюбивому народу.

Марія КОНКІНА,
керівник ГО Виноградівської районного відділення МАЛіЖ

 

ФОТОРЕПОРТАЖ

Бахмутське відділення приїхало з прапором

Кожну делегацію гостинно зустрічають короваєм

На Мості миру поважні гості (зліва направо): Микола Дербак, Віктор Цімбота, Василь Худинець

На ІІІ Мості миру, поруч з керівництвом місцевої влади та ректором МАЛіЖу - найменші учасники фесту

Біля ватри. Ректор МАЛіЖ Василь Тарчинець із маліжаночкою Лесею Максим

Маліжани-червоноградці на фестивальному полі

Червоноградці поруч із наставником - поетом Ігорем Дахом

Маліжанка Оля Бучек із Світланою Делєскє, керівником Слов'янського відділення МАЛіЖ

Конкурсанти-червоноградці на фестивалі

Керівники МАЛіЖу Закарпаття зі своїми вихованцями

Ура! Ми-переможці! Команда «Перевесло» Полтавського міського багатопрофільного ліцею №1 імені І.П. Котляревського

Заступник директора В.Ю. Рущак провів екскуксію для гостей зі Слов'янська по етнографічному музею ліцею

Група з м. Кузнецовська

На Синевирському перевалі

Фото на згадку (зліва направо): Василь Тарчинец, Наталія Граїцька, Валентина Тарчинець і Вікторія Граб

Коментарі  

Ігор Дах
+2 #2 Ігор Дах 25.03.2020, 11:37
З цікавістю переглядаю та перечитую історичні миті минулих фестивалів!
shturman-inter
+3 #1 shturman-inter 07.11.2019, 12:05
Часом вважають , що 13 число нещасливе. Це не зовсім так. Наш 13 фестиваль юних талантів переконливе тому підтвердження. Учасникам і гостям було весело і цікаво. Що найважче - прощатися із старими і новими друзями, але тішимося із того, що знову зустрінемося.

У Вас недостатньо прав для коментування. Заеєструйтеся або авторизуйтеся на сайті.