Ласкаво просимо на свято творчості!

РОЗКВІТЛО СУЗІР'Я НАД НЕБОМ МІЖГІР'Я
У Міжгір'ї завершився ювілейний фестиваль МАЛіЖу

ДИВИТИСЯ ВІДЕОРЕПОРТАЖ

 

10 fest 1

Неначе чисті потічки, стікалися цього року молоді таланти на десятий Міжнародний фестиваль юних поетів і прозаїків, журналістів, митців фото, малюнка, авторської пісні та літературно-мистецьких композицій «Рекітське сузір'я – 2013», який традиційно відбувався на базі Міжгірського професійного ліцею (директор Василь Юрійович МАРИНЕЦЬ). Визначною подією стало відкриття Музею Малої Академії літератури і журналістики, який відтепер діятиме у Міжгірському профліцеї.

Під відкритим небом, серед первозданних закарпатських гір розливаються чисті дитячі голоси. Упродовж чотирьох днів на фестивалі змагалися конкурсанти Львіщини і Закарпаття, Одещини і АР Крим, Рівненщини і Донеччини, заочники із Франції, Росії, Польщі у семи номінаціях в трьох вікових групах. У поезії – 38, прозі – 34, журналістиці – 31, художньому фото – 34, малюнку – 43, авторській пісні – 10, літературно-мистецькій композиції – 11 колективів. Кожну номінацію оцінювало журі у складі шести фахівців на чолі з Тетяною Балагурою, Ольгою Царицанською, Мар'яною Ерікою, Вікторією Граб, Василем Вовчком, Людмилою Райчук, Тетяною Полубко.

До конкурсів було залучено понад 350 школярів та студентів-маліжан.

У прямому ефірі радіостудії «Червона Калина» ім. Августина Волошина вийшло 11 радіопередач. Фахівцями також проведено 10 майстер-класів, здійснено колективне сходження учасників фестивалю на гору «Кичера-Вулична», запалення маліжанської ватри та підвечірок просто неба. Проведено шість екскурсій мальовничим краєм Верховини. Родзинкою фестивалю стало підписання спільної угоди між європейським фестивальним рухом «Дитяче сяйво», за якою наш фестиваль стає асоційованим членом Європейського фестивалю (керівник Владислав Гінцингер).

10 fest 2

«Я вже в шостий раз брала участь у фестивалі «Рекітське Сузір'я», – ділиться враженнями учасниця фестивалю Проц Юлія. – І вже вшосте закохуюсь у могутні вершини Карпат. Тут тепло зустрічають гостей фестивалю і намагаються дати справедливу оцінку кожному учаснику.
Найактивніші номінанти та відомі гості були на нагороджені медаллю. Нажаль, у цьому році з нами на сцені не було Володимира Ковалика. Проте була присутня Ольга Царицанська з Чикаго, яка передала, хоча б у словах, ту приємну атмосферу, якою було насичена сцена і сама конкурсна програма.
Скоро потяг відправиться у теплу і сонячну Одесу, проте я ще довго буду пам'ятати мій улюблений фест».

«Тут я зустріла багато нових друзів, – розповідає Абдуллаєва Лейла з міста Теплодар. – Серед них – Вільям Ламптей (Гана), Віктор Чібіко (Нігерія), Ніна та найкраща подруга Оля з міста Червоноград. Ми разом брали і давали інтерв'ю на радіо та для телебачення. Я брала участь у семи номінаціях. За кожною нагородою вибігала на сцену, а це так приємно. Я отримала дуже багато подарунків, а голова Міжгірської райдержадміністрації Іван Васильович Ярема навіть попросив у мене автограф, чим я була дуже здивована. Наступного року буду намагатися досягти ще більшого. Бажаю всім успіхів і зустрічі на фестивалі».

Відвідали «Рекітське сузіря – 2013» і гості з далеких Гани і Нігерії: Вільям Ламптей і Чебіко Віктор. «Цей фестиваль є дуже корисним для мене, – каже Віктор. – Мені подобаються розумні і творчі діти. Тут абсолютно подобається все. У майбутньому діти з Нігерії теж будуть брати участь у цьому дійстві».

10 fest 3

Вільям Ламптей поки що живе у Тернополі, де навчається на хірурга. На фестивалі він уже вдруге. «Мене вражає, скільки у Вас талановитих і дуже чудових дітей. Ви – молодці!»

Дуже символічно, що вперше на Міжгірщині мені разом з маліжанами випала велика честь у літературно-мистецькому Центрі МАЛіЖу здійснити величну міжнародну місію – підняти Прапор Європейського Союзу.

До підняття Прапору Європейського Союзу ще було запрошено: директора департаменту освіти і молоді Закарпатської ОДА – Мар'яну Кляп, і керівника Червоноградського відділення МАЛіЖ – Ігоря Даха.

Ректор Малої Академії літератури і журналістики, письменник, почесний академік МАЛіЖу, заслужений журналіст України Василь Федорович Тарчинець вручив медалі МАЛіЖу активним маліжанам та благодійникам Закарпаття, дипломи I, II і III ступенів, грамоти за активну участь та дипломи-сертифікати учасників гран-прі фестивалю у різних номінаціях отримали: театральна студія «Молода Мельпомена» (м. Львів), Василь Малишка (м. Ужгород), Гузинець Дарія (м. Мукачево), Корда Олег (Міжгір'я), Магдич Богдан (Міжгір'я), Куряча Дарія (Полтава), Лелюх Олексій (Полтава). Сертифікати Міжнародного Європейського руху «Дитяче сяйво» отримали – персональний – Василь Малишка (м. Ужгород), колективні – Закарпатське, Полтавське та Мукачівське відділення, а також підписано угоду про співпрацю МАЛіЖ із «Дитячим Сяйво» за якою МАЛіЖ є асоційованим членом цього відомого у світи дитячого творчого об'єднання. Медаллю МАЛіЖу відзначено художній етнографічний колектив «Голосисті трембіти», «Доромбарі», радіостудію «Червона Калина» імені Августина Волошина Міжгірського професійного ліцею та Музей МАЛіЖу, який створено на базі цього навчального закладу.

Темпоритму фестивалю додають сонячнодолинці

Заключний Гала-концерт вела керівник Полтавського міського відділення МАЛіЖу Кривошапка Тетяна. У ньому брали участь і виступали Семчишин Роксолана, Анна Вегеш, Валерія Палапа, Артем Фесанович, Володимир Слобода та Анастасія Базан, Дарія Гузинець, Ольга Ноголь та ще багато інших переможців.

Але всяка добра справа, а тим більше маліжанський фестиваль, наближається до завершення, буквально збігають останні хвилини, так хочеться їх зупитини – зупинити мить, але час невблаганно йде вперед.

Думаю, що всі ми пам'ятатимемо це чудове фестивальне дійство, що відбулося у мальовничому Міжгір'ї. Тож, хай кожен учасник візьме з собою частинку тепла, щедро подаровану Закарпатським краєм, гостинним Міжгір'ям, турботливим колективом професійного ліцею. Хай цьогорічний фестиваль стане яскравою сторінкою в історії МАЛіЖу.

Тетяна Полубко,
вихованка МАЛіЖу, випускниця Львівської національної академії мистецтв України,
спецкор фестивалю.

 

ВІВАТ НАШ ФЕСТИВАЛЬ!

Василь Тарчинець, Ангеліна Оборіна, Василь Маринець серед учасників цьогорічного фестивалю

Я, друзі, сліпну часом від краси,
Бо це Міжгіря – просто диво!
Ці гори, ріки, плаї і ліси,
І наша творча юнь чудова, незрадлива.

Усе прекрасне, що нам Бог дає,
Цей фестиваль, дороги, люди –
Це наша Україна з нами є
І неньки іншої у нас не буде!

Щоб рідне не затихло слово –
Віват наш фестиваль! Твори, міцній, співай!
Твій ювілей, одягнений майстерно в нове,
Сьогодні возвеличить рідний край.

У кольори переливаю номінації дітей,
Кладу своє життя до їхніх ніг.
Сприймаю їхні тисячі і тисячі ідей
І квітами встелю ці напрямки доріг.

Несіть на крилах щастя, солов’ї,
Хай про десятий ювілей не меркне слава.
Прийміть мою любов, вітання всі мої!
Шануй своїх дітей, моя державо.

Ангеліна Оборіна,
проректор МАЛіЖу з розвитку та іноваційних європейських проектів,
член національної спілки журналістів, майор Козацтва України.

 

10-ЮВІЛЕЙ ФЕСТИВАЛЮ «РЕКІТСЬКЕ СУЗІРЯ – 2013» У МІЖГІР'Ї

Гостей зустрічали з трембітами

29 червня – день, якого упродовж року з нетерпінням чекали всі члени Малої академії літератури і журналістики, коли мальовниче Міжгір'я розкриє свої обійми, щоб вже вкотре зігріти своєю любов'ю та добротою дітей з усієї України близького і далекого зарубіжжя.

День, коли духмяний запах пшеничних короваїв наповнює затишне подвіря Міжгірського ліцею, щоб потім на вишитих рушниках гостинно зустріти делегації маліжан.

І ось цей довгоочікуваний день настав. Вродливі бойківчанки у вишиванках підносять короваї керівникам делегацій, які щогодинно прибувають. Цьогоріч це групи дітей з Одеси. Полтави, Львова, Рівного, Кузнецовська, Теплодара, Мукачева, Ужгорода, Криму, Донецька, Гани, Нігерії, США.

Радість зустрічі вірних друзів, обійми, знайомство з новими та хвилювання перед конкурсом. Ввечері виступи юних артистів та забави перед ватрою, а ще смакування національною стравою жителів Срібної землі – токаном з бринзою, чорницею та шкварками. День закінчується дискотекою.

30 червня у Всесвітній День молоді розпочалося офіційним відкриттям ювілейного 10-го фестивалю «Рекітське сузір'я», на яке завітало керівництво місцевої влади: Андрій Сербайло, Мар'яна Кляп, Василь Марюхнич, Василь Щур, Іван Ярема, Володимир Голодняк, заступник командира гірсько-піхотної бригади підполковник Євген Боднар, керівники підприємств, установ, громадських організацій, духовенство, батьки учасників фестивалю, ряд дипломатичних представництв, зокрема, генеральний консул Франції у Львові Данило Ярема. Після їхніх привітань приємно було почути слова привитання виступ студента з Гани Вільяма Лампеля на українській мові та в перекладі з англійської, який здійснив маліжанець Василь Малишка.

Під гучні оплески учасників фестивалю присутній на урочистій церемонії відкриття «Рекітського сузір'я – 2013» у Міжгір'ї, заступник голови Закарпатської облради – Андрій Сербайло вручив ректору МАЛіЖу Василю Тарчинцю від імені Закарпатської облдержадміністії та облради відзнаку «За розвиток регіону».

10 fest 6

Слова великої любові до маліжан від одного із натхненників та організаторів МАЛіЖу та фестивалю відомого двомовного письменника Волтера Ковалика передала поетеса, заступник голови об'єднання українців в Чикаго «Чиказька Богема» – Ольга Царицанська.

Після урочистої частини розпочався презентаційні виступи, ведучою яких була керівник Полтавського міського відділення МАЛіЖу Тетяна Кривошапка. Особливої родзинки додали святу віршовані рядки, створені Любов Овсяник, вчителем світової літератури Полтавської гімназії «Здоров'я» №14. Потім відбувся конкурс у номінаціях літературно-мистецька композиція та авторська пісня. День знову закінчився дискотекою.

1 липня розпочалося напруженою працею у всіх семи номінаціях. Журі у складі відмінних фахівців в кожній з відповідних галузей об'єктивно проводили відбір кращих з кращих. У вільний час маліжани мали можливість відвідати майстер-класи, здійснити пішохідні прогулянки околицями Міжгір'я та колективне сходження на гору «Кичера-Вулична».

2 липня журі в кожній із номінацій підвело підсумки роботи і в післяобідній час відбулося нагородження переможців. В урочистій обстановці маліжани отримали нагороди – 7 гран-прі, перші, другі та треті, премії. А інші конкурсанти були нагороджені грамотами учасника фестивалю. Учасники і гості мали можливість насолодитись чудовими виступами талантів великого Гала-концерту. І знову дискотека.

На сцені юні обдарування із підполонинської Річки

3 липня вранці маліжани здійснили екскурсії в Старе село Колочаву, озеро Синевир, водоспад Шипіт, Чорну Тису та Теребля-Ріцька ГЕС.

Ввечері та наступного дня вранці маліжани роз'їдуться по своїх домівках з душею, повною краси та натхнення, з серцем, сповненим любові та дружніх почуттів.

І знову цілий рік будуть чекати літа, щоб знову повернутися в цей чудовий гостинний край. Наостанок не можна не згадати тих, хто дарує дітям це духовне свято таланту та дружби. Це керівник МАЛіЖу Василь Тарчинець-заслужений журналіст України, письменник; Олександр Ледида – голова Закарпатської облдержадміністрації; Іван Балога – голова Закарпатської облради; Василь Щур – голова Міжгірської райдержадміністрації, Іван Ярема – голова Міжгірської райради, Данило Ярема – генеральний консул Франції у Львові, Маряна Кляп – директор департаменту освіти, молоді і спорту Закарпатської держадміністрації Надія Олексієнко – начальник відділу освіти Міжгірської райдержадміністрації, Андрій Бокотей, ректор Львівської Національної академії мистецтв України, Лідія Шевело, членкиня ученої ради та ректорату МАЛіЖу, Петро Мелень, фотохудожник, Василь Маринець – директор Міжгірського прфесійного ліцею та багато інших.

Велично і те, що на фестивалі ректором МАЛіЖу Василем Тарчинцем було оприлюднено офіційне Звернення до Президента України та голів облдержадміністрацій областей з яких прибули на фестиваль його конкурсанти та учасники. До Києва та обласних центрів скеровано наступний текст Звернення:


10 fest 7

Президенту України
ЯНУКОВИЧУ В.Ф.

Шановний пане Президенте!

Ми, учасники Х міжнародного фестивалю юних поетів і прозаїків, журналістів, митців фото і малюнку та літературно-мистецьких композицій «Рекітське сузір'я – 2013», звертаємось до Вас із самого серця Карпат, що чарують своєю красою і мальовничостю. Тут, у верховинському селищі міського типу Міжгір'я, відбувається справжнє свято творчої молоді, яке об'єднало юні таланти у галузі прози, поезії, журналістики, образотворчого містецтва, художньої фотографії, авторської пісні тощо.

Всі ми, хто бере участь у заході, а нас понад 250 дітей різного віку, опановуємо основи творчих спеціальностей у Малій академії літератури і журналістики (скорочено МАЛіЖ), яка працює на громадських засадах. Вона була створена одинадцять років тому у високогірському селі Рекіти за ініціативи військового журналіста, полковника Збройних Сил України у відставці, нині генерал-майора Козацтва України, письменника, заслуженого журналіста, редактора суспільно-правничої газети «Акцент» Василя Тарчинця та підтримки органів влади Закарпатської області та Міжгірського району. За цей час більше п'ятсот хлопців та дівчат стали «маліжанами», а чимало з тих, що влилися у нашу дружну сім'ю на початку заснування Малої академії, у якій було лише семеро учнів Рекітської та Лісковецької школи, вже стали студентами гуманітарних вишів України.

Цьогоріч фестиваль «Рекітське сузір'я» проводиться вдесяте. І глибоко символічно те, що він стартував у День молоді, коли юнаки і дівчата всьго світу відзначають свято своєї солідарності. А ще більш глибокого змісту йому надає те, що Вашим Указом 2013 рік проголошено Роком дитячої творчості. Завдяки цьому ми та наші однолітки, особливо ті, що з різних причин не мають можливості розвивати свої творчі здібності, отримали змогу спілкуватися, одержувати поради та допомогу професіоналів. Щиро дякуємо Вам за підтримку і турботу!

Протягом десяти років в орбіту фестивалю було залучено більше 2600 учасників. Значно розширилася і його географія. Так, цьогоріч на традиційне свято, крім «маліжан» із Закарпаття, завітали представники Львівщини, Донеччини, Полтавщини, Автономної Республіки Крим та інших регіонів нашої держави. Прибули навіть гості зі Сполучених Штатів Америки (місто Чикаго), Російської Федерації та Гани і Нігерії.

Отже, фестиваль «Рекітське сузір'я» набирає обертів. Сподіваємося, що за Вашої подальшої підтримки він перетвориться на масштабний форум творчо обдарованої молоді України та країн ближнього і дальнього зарубіжжя, а це сприятиме розвитку талантів, які духовно збагачуватимуть людей у ХХI столітті.

Учасники Х фестивалю юних талантів «Рекітське сузір'я – 2013»


Є впевненність в тому, що наступний ХI фестиваль відбуватиметься теж в мальовничому Міжгір'ї. Відомо й те, що його підготовкою займатиметься штаб, до якого ввійшли за розпорядженням ректора МАЛіЖу: Тетяна Кривошапка, Ангеліна Оборіна, Ольга Царицанська, Ігор Дах, Віктор Власюк. Сценарій майбутнього фестивалю готує Закарпатське відділення МАЛіЖу.

З нетерпінням чекаю зустрічі з Вами, любі маліжани, в живописному Міжгір'ї.

Ольга Царицанська,
заступник головного редактора газети для школярів «Сузір'я»,
член Національної спілки журналістів України, спецкор,
смт Міжгір'я.

 

МЕНІ СНИТЬСЯ МІЖГІР'Я І ФЕСТИВАЛЬ «РЕКІТСЬКЕ СУЗІР'Я»
Відлуння маліжанського фестивалю

fest logo old

Струмочки течуть і впадають у бурхливу гірську річку. Так і талановиті діти з усіх куточків України та з-за кордону з'їжджаються у мальовниче Міжгір'я.

29 червня 2013 року, коли по-літньому світило сонечко, я з керівником Червоноградського відділення МАЛіЖу Ігорем Тимофійовичем Дахом та із своєю мамою приїхали у Закарпаття на Десятий ювілейний міжнародний фестиваль юних талантів «Рекітське сузір'я - 2013» Кожну групу, яка прибувала на фестиваль, ректор МАЛіЖу, заслужений журналіст України, письменник Василь Тарчинець зустрічав із короваєм. Розмістились ми у комфортабельних номерах навчального готелю Міжгірського професійного ліцею, і вже у цей день насолоджувались польотами авіамоделей спортивногоклубу «Ікар».

На фестивалі стало доброю традицією запалювати маліжанську ватру. Після була вечеря під відкритим небом з польової кухні. Смакували національну страву міжгірян – токан з бринзою та шкварками, а також чорницю. І все це запивали духмяним чаєм із гірських трав. Кожного вечора відбувалися дискотеки, на яких ми виконували пісні, декламували свої вірші, вітали один одного на чарівній закарпатській землі.

На фестивалі я подружилася з Ніною Жук із м. Жовква та Лейлою Абдулаєвою з м. Теплодар Одеської обл. Ми обмінялись подарунками та номерами телефонів. З Вікторією Стасів я познайомилась на майстер-класі з витинанок, який вона проводила. Хочу зауважити – це досить талановита дівчина, яка володіє мистецтвом витинанки на досить високому професійному рівні. Я теж отримала перші ази на її майстер-класі і приїхала додому із декількома особистими витинанками. А також на інших майстер-класах виготовила кулончик із сердечком та вишивку із своїм ім'ям.

Майстер клас із витинанки проводить Вікторія Стасів - наша Ганнуся

Цікаво проходили майстер-класи із журналістики. На яких відома журналістка із Рівненщини, що на фестивалі очолювала журі у номінації «журналістика», Людмила Райчук ділилася усіма секретами своєї роботи. Також зауважувала, що журналіст повинен бути завжди чесним і об'єктивно висвітлювати ту чи іншу подію. Ніколи не схилятися на бік брехні за будь-яку винагороду. Лиш тоді можна досягти високих авторитетів та успіхів у цій професії. На цьому фестивалі я, по правді, почала готуватися до наступного конкурсу. Уже на другий день я записувала інтерв'ю з учителем – Героєм України Тетяною Балагур, проректором МАЛіЖу по розвитку Ангеліною Оборіною, п. Олесем Дудиним, який найкраще переклав сонети Шекспіра.

Цікавим було те, що на фестиваль «Рекітське сузір'я – 2013» приїхали гості із далеких Гани і Нігерії Вільям Ламптей і Віктор Чебіко. Коли я брала у них інтерв'ю, то ми спілкувалися українською і англійською мовами. Вони казали, що їм дуже подобається у Міжгір'ї і що людина повинна спілкуватися тією мовою, у якій країні вона знаходиться, тому вони наполегливо вивчають українську мову. Я також давала інтерв'ю на радіостудії «Червона калина».

Фестиваль юних прозаїків, поетів, журналістів, митців малюнка, фото, авторської пісні та літературно-мистецької композиції «Рекітське сузір'я – 2013» відбувався на базі Міжгірського професійного ліцею. Визначною подією стало відкриття музею маліжан та вручення медалей активним маліжанам. Вперше на Міжгір'ї було піднято Прапор Європейського Союзу.

Фото на згадку. Маліжани Рівненського відділення

Для учасників фестивалю були організовані захоплюючі екскурсії у с. Колочава – «село 10 музеїв» до реабілітаційного центру бурих ведмедів у НПП «Синевир». Ми мали змогу насолодитися неповторною красою Карпат під час сходження на гору «Кичера-Вулична». Разом із Василем Федоровичем смажити на вогні сало, збирали яфини (у нас це чорниця) і спілкувалися, ділилися враженнями, слухали розповідь про «лінію Арпада».

Упродовж чотирьох днів під відкритим небом, серед закарпатських гір лунали голоси конкурсантів з різних куточків України і зарубіжжя. І ось хвилююча мить оголошення результатів конкурсу-фестивалю і церемонія нагородження за участю ректора МАЛіЖу та голів журі у номінаціях. За оцінкою журі у номінації «Поезія» я здобула перше місце у молодшій віковій групі. Радість переповнила мене, лунали вітання та оплески. Я щиро дякую за це Богові та своїй родині. За перемогу мені вручили Диплом першого ступеня і цікаві подарунки. Непомітно сплив час. Урочисте закриття фестивалю, прощання. Скоро потяг відправиться у Львів. Я буду довго пам'ятати улюблений фестиваль з його невгамовним і щирим ректором Василем Федоровичем Тарчинцем. Прощай, Закарпаття! Прощай, фестиваль «Рекітське сузір'я – 2013»! До нових зустрічей!

Оля Бучек,
членкиня Червоноградського відділення МАЛіЖу

 

10 fest 12

Коментарі  

rektor-malig
+2 #1 rektor-malig 07.11.2019, 12:59
У дивовижній країні юних талантів - ювілейному Х Міжнародному фестивалі дитячої творчості "Рекітське сузіря" подали конкурсні твори у семи номінаціях в трьох вікових групах. Поезії – 38, прозі – 34, журналістиці – 31, художньому фото – 34, малюнку – 43, авторській пісні – 10, літературно-мис тецькій композиції – 11 колективів. До конкурсів було залучено понад 350 школярів та студентів-маліж ан. Кожну номінацію оцінювало журі у складі досвідчених фахівців на чолі з Тетяною Балагурою, Ольгою Царицанською, Вікторією Граб, Василем Вовчком, Людмилою Райчук, Володимиром Тарасюком, Тетяною Полубко, Іриною Кислою і Тетяною Кривошапко...
Про це незабутнє літературно-мис тецьке дійство поділилися у своїх репортажах із читачами і відвідувачами нашого сайту: Тетяна Полубко, вихованка МАЛіЖ, поетеса Ольга Царицанська і юна колега із Червонограда, поетеса Ольга Бучек. Вірші-присвяти Ангеліни Оборіної лунали зі сцени фестивалю і радіостудії "Червона калина". Чималих зусиль в підготовці та успішному проведенню фестивалю додав директор Міжгірського професійного ліцею Василю Юрійович Маринець та педагогічний колектив цього навчального закладу і його технічно-побуто ві служби. Велике спасибі усім за те, що створили неповторне свято для дітей.
Читайте і дивіться відеорепортаж про ювілейний, Х Міжнародний фестиваль "Рекітське сузір'я-2013"

У Вас недостатньо прав для коментування. Заеєструйтеся або авторизуйтеся на сайті.