Ласкаво просимо на свято творчості!

«РЕКІТСЬКЕ СУЗІР'Я» В ГОРАХ РОЗКВІТАЄ – ДІТЕЙ УКРАЇНИ І СВІТУ ЄДНАЄ!

9 fest 1

Щорічний літній міжнародний фестиваль юних талантів «Рекітське сузір'я – 2012», спрямований на всебічний розвиток обдарованої шкільної молоді, відбувся в смт. Міжгір'я з 13 по 17 липня. У ньому взяло участь одинадцять областей України та представники Франції і Канади. Цьогоріч учасників прибуло значно менше у порівнянні з минулим роком – понад 160 дітей проти 200, а у конкурсах взяли участь – майже 180.

Найактивнішими на фестивалі, як справжні господарі, були закарпатські маліжани – 48 дітей з Ужгорода та Мукачева, Виноградівського, Іршавського, Міжгірського та Ужгородського районів.

Вже четвертий рік поспіль «Рекітське сузір'я» проходило на базі Міжгірського професійного ліцею, де діти мали змогу проживати і працювати в конкурсних номінаціях. Як повідомив керівник громадської організації «Мала академія літератури і журналістики» письменник Василь Тарчинець, до фестивалю готувалися заздалегідь, бо в цьому році організації МАЛіЖ виповнилося десять років. За підтримки обласної та місцевої влади, умілої організації педагогічного колективу професійного ліцею та керівників відділень та осередків МАЛіЖ фестиваль вдався одним із кращих за всі роки роботи.

9 fest 2

На запрошення закарпатських маліжан вперше перед дітьми України виступила Олена Дмитрівна Скунць, дружина лауреата Національної премії ім. Т.Г. Шевченка Петра Скунця. Адже відділення МАЛіЖ на Міжгірщині працює на базі музею видатного земляка – поета, публіциста і перекладача, та в цьому році присвятило свій виступ його 70-річчю від дня народження.

Фестиваль мав багато цікавих родзинок, одна з яких те, що програму відкриття та гала-конерт вели члени МАЛіЖ з Києва – Анастасія Подорожня та Ярослав Танасков, учні гімназії Києво-Могилянський колегіум. Також на сцені виступили справжні літературні герої та екскурсоводи маліжанського сайту Ганнуся, Левенятко та киця із Рекіт. Упродовж роботи п'ятиденного фестивалю юні журналісти працювали в радіостудії «Червона Калина», а для школярів проводили майстер-класи фахівців з різних мистецьких напрямків – поет Василь Густі, художник Василь Вовчок, фотохудожник Василь Пилипюк (Львів), доцент кафедри журналістики УжНУ Володимир Тарасюк, заслужений журналіст України Василь Тарчинець та інші.

9 fest 3

Найприємнішим моментом у роботі фестивалю стали підсумки конкурсу, в якому із семи номінацій діти Закарпаття вибороли шість гран-прі. Це Ганна Кінаш у номінації поезія (смт Міжгір’я), по два гран-прі здобули м. Мукачево та м. Виноградів: Любов Шпак у номінації образотворче мистецтво та Іветта Пішпекі у номінації художнє фото (м. Виноградів), серця членів журі полонила у номінації авторська пісня Маріанна Окс з Мукачева, учениця ЗОШ І-ІІІ ст. № 6. Гарячі дискусії велися у номінації літературно-музична композиція, бо на конкурс представили сім оригінальних сценаріїв. Цьогоріч довелося поставити найвищий бал двом закарпатським відділенням – Міжгірського професійного ліцею та міста Мукачево, яке, до речі, другий рік поспіль підготувало найцікавішу композицію – інсценізація традиції «Сиреті-бал» (давня традиція збирання урожаю фруктів). Гран-прі в номінації проза поїхало в Полтавську область (Світлана Гужва, с. Сторожовець), у номінації журналістика – м. Кузнецовськ Рівненської області (Юлія Пришко).

На завершення конкурсної програми місцева влада підготувала для учасників фестивалю цікаву екскурсійну програму по Національному природному парку «Синевир». Діти побували у візит-центрі музею лісосплаву, в найбільшому у Європі реабілітаційному вольєрі для ведмедів, мандрували до Синевирського озера, водоспаду Шипіт і Пилипецькими полонинами тощо.

Учасників фестивалю привітали начальник управління освіти та науки Михайло Мотильчак, голова Закарпатської організації Національної спілки письменників України Василь Густі та інші численні гості фестивалю.

Ярміла ГАРМАСІЙ,
студентка відділення журналістики УжНУ,
для «Закарпаття онлайн»

 

НЕОЦІНИМІ СКАРБИ ДИТЯЧОЇ ТВОРЧОСТІ
Нотатки із ІХ Міжнародного мистецького фестивалю юних талантів «Рекітське сузір'я – 2012» у Міжгір'ї

Хліб-сіль - дорогим гостям

Традиційно день приїзду учасників та гостей Міжнародного фестивалю юних поетів і прозаїків, журналістів, митців фото і малюнку, авторської пісні та літературно-мистецьких композицій «Рекітське сузір'я – 2012» в Міжгір'ї розпочався за дружніх обіймів, рукостискань та вручення дорогим гостям хліба-солі, відбулося урочисте відкриття довгоочікуваного творчою молоддю Міжгірщини, Срібної землі і України ювілейного свята. Нинішні фестини проходили під гаслом «Кіт рекітського сузір'я повернувся у Міжгір'я». А ось низка ювілейних заходів проходила під знаком 10-ї річниці створення МАЛіЖ (Малої академії літератури і журналістики) у Рекітах з головним офісом у місті Лева.

Постійні учасники творчо-мистецьких фестин пам'ятають, що перших п'ять років фестивальні дійства проходили на Коваликовому полі, названому так на честь одного із відомих літератора із Чикаго США Володимира-Вальтера Ковалика. З-понад Рекіт святкові акорди фестивальних дійств доносились до стрімких вершин Рогу, Смерека, Близниця та зелених плато Боржавської полонини.

Відтак засновником МАЛіЖу уродженцем Рекіт, письменником і журналістом Василем Тарчинцем з дирекцією Міжгірського професійного ліцею, кіт з Рекіт став своєрідним символом фестин у Міжгір'ї – «столиці» смерекового краю, який за чистоту довкілля образно називають легенями Європи. А ось банером мистецько-творчих змагань ректор МАЛіЖ Василь Тарчинець та директор профліцею, талановитий педагог, автор двох книг-посібників з німецької мови для творчої молоді, професор МАЛіЖ Василь Маринець одностайно визначили гасло: «Рекітське сузір'я в горах розквітає – дітей України і світу єднає!», а також вислів поетеси, авторки 16 творчих збірок з Рівного Ангеліни Оборіної «Творча дитина – міцна Україна».

9 fest 11

…Ось і звились у синю блакить вечірнього неба над Міжгір'ям закручені димові стрічки фестивальної ватри, щоби через мить зникнути у верховітті своєрідного дендропарку знаного на теренах Срібної землі навчального закладу. Неподалік чути гупання важких молотів юних ковалів і тут же численні гості та учасники фестин милуються їх виробами. А в правій половині парку розгорнули своє господарство ліцеїсти-кухарі, щоби згодом пригостити всіх бажаючих токаном та яфинами з цукром. У небесну далечінь линуть звуки Гімну України і МАЛіЖ. Ведуча Галина Рекіта гостинно запрошує на сцену дорогих гостей ІХ Міжнародного фестивалю юних поетів, прозаїків, майстрів фото і малюнка, журналістики, авторської пісні та літературно-мистецьких композицій «Рекітське сузір'я – 2012» в Міжгір'ї, голову районної ради Івана Ярему, заступника голови РДА Володимира Голодняка, секретаря Міжгірської селищної ради Мирославу Пішту, члена парламенту учнівського самоврядування Міжгірщини Ганну Кінаш, академіка, лауреата Національної премії України імені Т. Г. Шевченка, редактора всеукраїнського ілюстративного журналу «Світло і тінь», автора 82 книг мистецького спрямування Василя Пилип'юка і, власне, талановитого організатора ювілейних заходів Василя Тарчинця. Хочу зазначити, що за словами заступника директора ліцею з НВР Володимира Рущака, нинішня розбірна металева сцена виготовлена за кресленнями Василя Юрійовича Маринця – це друга творча робота його студеyтів після зібраного ними власноруч автобуса «Iveco».

Запрошені на сцену висловили найщиріші вітання-побажання учасникам фестивальних змагань, а також віршованими рядками надію, що від Ужгорода до Міжгір'я вовік дзвенітиме голос «Рекітського сузір'я». Такі ж банери підготовили до свята і творчі колективи з Львова, Ужгорода, Полтави, Одеси, Теплодара, АР Крим, Дрогобича, Донецька, Києва та м. Броварів, Тернополя, Кузнецовська, Мукачева, Виноградова, Міжгір'я та інших куточків вільної України, а також закордону: Франції, Канади, Росії, Чехії, заочні конкурсанти із Ізраілю, Білорусії, Молдови.

Ватру із ректором запалює найменша учасниця

Тож не дивно, що розпорядник фестин на закінчення свого виступу запросив на сцену керівників творчих об'єднань МАЛіЖ на теренах Закарпаття Ірину Гармасій та професора дитячої творчої академії Василя Маринця, які висловили впевненість у тому, що фестивалю у Міжгір'ї ще довго жити серед цієї одвічної краси, де плекаються юні таланти, а фестини тільки додають сил, натхнення і доброти, гартують волю, щоби творити своє майбуття і країни щасливим. За цього під спів юних трембітарів ліцею всі до глибини душі і серця сприймають девіз МАЛіЖ «Рекітське сузір'я» в горах розквітає – дітей України і світу єднає!».

Далі колективи художньої самодіяльності РБК під керівництвом Юрія Біланинця, Вікторії Янчик та Тетяни Гимби виконали низку фольклорно-хореографічних композицій, якими прославляли наш край, таланти Срібної землі і неньки-України. А виконані верховинським соловейком Оксаною Синишиною три ліричні пісні і коломийки щоразу викликали бурхливі оплески глядачів. Припали до смаку присутнім і виступи танцювальної групи РБК.

Та чи не найбільше порадували учасників свята юні ліцеїсти, які показали фрагмент весільного обряду «Різання барвінку і барвінкоплетіння». Обрядове дійство, яке включене в конкурсну програму, викликало здивування у багатьох членів прискіпливого журі, знаннями виконавців усіх тонкощів народних звичаїв та обрядів. Керівники аматорського учнівського колективу ліцею Василь Мельничок та Оксана Шандор можуть по праву гордитися майстерністю своїх вихованців.

Варто зазначити, що юні таланти Міжгірщини щороку виборюють призові місця у творчих змаганнях у багатьох номінаціях. Це свідчить про те, що у витоків МАЛіЖ стояли і є люди, які по-синівськи вболівали і переживають за майбутнє України, її творчої юні. А Мала академія літератури і журналістики стала справжньою кузнею талановитої молоді. То ж не дивно, що відбірні зерна літератора з Чикаго Володимира Ковалика, письменника, закарпатського Стефаника Андрія Дурунди, доктора мистецтвознавства Михайла Беленя, шанувальників красного письменства зі Львова Богдана Турчина, Олександра Копанчука, Василя Пилип'юка, Верховини – Василя Дерича, Володимира Фединишинця, лауреата Національної премії України імені Т.Г. Шевченка Петра Скунця, письменника Василя Кохана (останнім двом світле царство Небесне), талановитого педагога Василя Маринця, голови РДА Василя Щура і, власне, ректора МАЛіЖ Василя Тарчинця, щороку дають гарний врожай юних талантів Міжгірщини, Закарпаття, матері-України та на молодіжних нивах країн близького і далекого зарубіжжя. Так як МАЛіЖ налагодило дружні зв'язки з багатьма дитячими літоб'єднаннями Польщі, Словаччини, Угорщини, Росії, Канади, США, Франції, а колишні її вихованці за сприяння ректорату Малої академії навчаються у вишах цих країн.

Вітає співуча Міжгірщина

У її бібліотечці вже нараховується 44 збірки юних талантів, а до редакції ЗМІ щороку із усіх-усюд планети Земля надходить майже 5000 творчих робіт. В рамках творчих зустрічей з Андрієм Дурундою, Михайлом Беленем, дослідником Колочави, нардепом Станіславом Аржевітіним, журналістами Василем Пилипчинцем та Василем Беленем, природоохоронцями НПП «Синевир» та науковцями УжНУ маліжани беруть активну участь у проведенні низки літературно-мистецьких, історико-краєзнавчих і екологічних акцій, присвячених знаковим подіям в історії Карпатської України, нашого смерекового краю, пам'яті духовного батька закарпатців А. Волошину та верховинському Будителю В. Гренджі-Донському. Досить сказати, що кущі калини із Срібної землі уродженця Келечина Августина Волошина рясно процвітають у Чикаго США, АР Крим, у 18 областях неньки-України.

Великої честі удостоїлися ведучі спудеї колегіуму «Києво-Могилянської академії» Настя Подорожна та Ярослав Танасков о 10:00 год. ранку оголосили про урочисте відкриття фестивалю, привітавши віршованими рядками всіх учасників зі святом. Опісля о. Федір Славець провів богослужіння, за якого попросив у Господа Бога помочі і благодаті, здоров'я і щастя, добра і творчих злетів молодим. Наснаги і трудової заповзятості в житті додадуть їм і краплини святої водички, якою священик окропив присутніх.

…Настала хвилююча мить фестин. Звучить Гімн України, а відтак і дитячої творчої республіки МАЛіЖ. Ведучі запрошують до слова начальника управління освіти і науки Закарпатської ОДА Михайла Мотильчака. Шановний гість щиро привітав присутніх зі святом, побажав їм нових творчих здобутків, завжди бути патріотами Міжгірщини, Срібної землі і вільної України. Організаторам фестин висловив щиру подяку за творчий празник і наголосив, що керівництво Закарпатської ОДА з першого дня створення МАЛіЖ тримає руку на пульсі її діяльності. Тож і нині нею підготовлено цінні подарунки для переможців фестивального конкурсу в семи номінаціях.

У маліжан чимало шанувальників

Голова Закарпатської обласної Спілки письменників України Василь Густі у своєму виступі наголосив, що Міжгірщина подарувала світові такі знамениті творчі постаті, як уродженець Келечина, президент Карпатської України Августин Волошин, верховинський Будитель, поет і прозаїк Василь Гренджа-Донський та лауреат Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка Петро Скунць, теж побажав маліжанам бути достойними їх творчих надбань. У своєму виступі дружина Петра Скунця – Олена побажала всім любити Україну так, як любив її Петро Миколайович: серцем і душею. Бо ж саме там народжуються геніальні твори. Крім того, Олена Дмитрівна подарувала 4-томне видання П. М. Скунця, до якого включені поетичні рядки, які були раніше заборонені або ті, що він не встиг підготувати до друку.

Відтак учасників конкурсних змагань порадували героїня веб-порталу, незмінні помічниця ректора МАЛіЖ Ганнуся, Кіт з Рекіт та левеня зі Львова. Бурхливі оплески викликав і виступ Максима Давидовича з Канади. Хлопчик у вишиванці, гуні й ногавицях, капелюсі так задушевно прочитав вірш Т.Г. Шевченка «Мені тринадцятий минало», що викликав зливу оплесків, а в декого навіть сльози на очах.

Серед членів компетентного журі бачимо знайомі багатьом творчим особистостям і гостям обличчя – це Василь Густі, Олександра Приставська, Ангеліна Оборіна Ірина Гармасій, Василь Вовчок, Людмила Райчук, Тетяна Кривошапко, Василь Мушка, Мар'яна Салай-Пак, Галина Ігнацевич, Ліліана Косанівська, а також Володимир Тарасюк, доцент кафедри журналістики Ужгородського національного університету та інші. На них та інших членів журі з цієї миті лягла велика відповідальність – визначити кращих із кращих. Адже Україна надзвичайно багата обдарованими Богом дітьми і наше завдання полягає саме в тому, щоби допомогти їм стати знаними творчими особистостями і справжніми патріотами незалежної України.

Ведучі фесту і Кицька з Полтави на сцені

Наступного дня, у неділю, о 16:00 год. за київським часом хоч і накрапав дощ, весь глядацький і творчий загал, затамувавши подих, налаштувався почути імена переможців, підкреслюю, у семи номінаціях: поезія, проза, журналістика, художнє фото, живопис, авторська пісня і літературно-мистецька композиція або ж сценічне мистецтво. Ще раз із святом юних тепло привітали Ганнуся, Кіт з Рекіт та левеня зі Львова. А за паузи між оголошенням результатів учасників майстер-класів від щирого серця гаряче привітав голова райдержадміністрації Василь Щур, який побажав маліжанам і надалі творити неоцінимі скарби. На високу творчість і працелюбність їх надихатиме мальовнича Міжгірщина, де 9 років тому відбулися уродини пісенно-мистецького фестивалю нинішнього «Рекітського сузір'я у Міжгір'ї».

Високу майстерність у номінації «Авторська пісня» показали юні таланти з м. Кузнецовськ, Полтавщини, Одещини. Серед закарпатських бардів були представники Мукачева і Ужгорода та Андрій Шинко з Міжгір'я. Найвищу нагороду – диплом «Гран-прі», цінний приз отримала мукачівка Маріанна Окс.

Наші в номінації «Малюнок» доказали таки, що Міжгірщина дійсно багата майстрами пензля і стила. Серед переможців з цього живописного жанру були названі Вероніка Липей, Світлана Берник, Іванна Липей з Міжгір'я, ліцеїсти Тетяна Марчищук, Андрій Ченько, Джон Товт та Олег Корда. Останньому голова журі майстер-класу, відомий закарпатський художник Василь Вовчок доручив би навіть дописати своє полотно, до них додалась і Сабіна Кривка із Розтоки. Диплом «Гран-прі» отримала Любов Шпак із Виноградова.

Маліжанську відзанку отримує Василь Маринець

На фестивальній сцені голова Міжгірської РДА Василь Щур вручив Подяки керівнику закарпатського відділення МАЛіЖ Ірині Гармасій, ректору Василю Тарчинцю та професору МАЛіЖ Василю Маринцю на знак щирої вдячності за проведення фестин на високому рівні. Цінними подарунками обмінялися В. Тарчинець та В. Маринець, адже є їх велика заслуга в тому, що фестиваль з Коваликового поля у Рекітах переїхав у Міжгір'я. В унісон цьому й прозвучала пісня «Мій край» у виконанні Яніни Білик з Верхнього Бистрого.

А ось у номінації «Художнє фото» міжгірчан не було. Зате представники сонячного Закарпаття отримали високі нагороди, в тому числі й диплом «Гран-прі».

У номінації «Журналістика» серед призерів першими назвали міжгірчанок Тетяну Єршову та Ганну Кінаш, які були також нагороджені передплатними картками на фахові видання. Диплом «Гран-прі» отримала студентка Юлія Прошина з Рівненщини. Передплату на журнал «Один вдома +» оформлено також закарпатцям.

Серед номінантів-прозаїків призове місце у своїй віковій групі здобула Марія Красняник з Міжгір'я. Диплом «Гран-прі» отримала Світлана Гужва з Полтавщини, яка виборола призове місце у Всеукраїнському конкурсі красного писемстава «Україна у серці моїм».

Та чи не наймасовішою була участь конкурсантів у номінації «Поезія» – 47 учасників. Тут також міжгірські майстри пера Вікторія Цендра, Сабіна Кривка, Віталія Шуберт, Діана Клевець, Світлана Берник та Іванна Микулін доказали, що їм нема рівних серед поетичних ровесників фестивалю. А ось серед ліцеїстів призерами стали Еріка Гриньо та Віталій Курин. Диплом «Гран-прі» отримала міжгірчанка Ганна Кінаш. Тут же голова журі у номінації «Поезія» Ірина Гармасій прочитала вірша Адама Сергійчука з м. Кузнецовська, який трагічно загинув і попросила усіх хвилиною мовчання вшанувати пам'ять юного поета. Його родині передано спеціальний приз, який навічно зберігатиметься у сім'ї.

Відзнаки від голови Міжгірської РДА - Василя Щура

Знову линуть пісні у виконанні Маріанни Окс з Мукачева, чарівні звуки троїстих музик ліцею у виконанні скрипаля Михайла Юраша, баяніста Михайла Скунця та бубнаша Слави Дністровського.

В номінації «Сценічне мистецтво» високу оцінку отримала літературно-мистецька композиція учнівської команди, яку очолювала знаний в краї педагог, міжгірчанка Марія Добоні. Диплом «Гран-прі» виборола команда юних ліцеїстів під керівництвом Оксани Шандор. До речі, цей колектив вже запросили виступити у Львівській спеціалізованій школі №69 (директор Євгенія Лукасевич) та бойківських фестинах у Турці Львівської області. Диплом «Гран-прі» також вручено команді з Мукачева, якій випускник ліцею, коваль Василь Гренджа вручив виготовлену роботу.

Насамкінець Василь Тарчинець особливо відзначив пісенний талант юної маліжанки з Франції Анастасії Сергінюк, а поетеса Ангеліна Оборіна прочитала вірш, присвячений IX Міжнародному фестивалю «Рекітське сузір'я – 2012» у Міжгір'ї. Він же оприлюднив радісну звістку про те, що ведучим учням колегіуму при Києво-Могилянській академії Анастасії Подорожній та Ярославу Танаскову присвоєно високе звання «Заслужені артисти МАЛіЖу».

Заслужені артисти МАЛіЖу Анастасія Подорожня та Ярослав Танасков на фестивальній сцені

Цікаві і незабутні екскурсії по мальовничій Верховині для юних учасників фестивалю останнього дня їх перебування на Міжгірщині відбулися за сприяння депутата Верховної Ради України від Партії регіонів Сергія Мошака, а також депутата Одеської облради, директора Департаменту МАЛіЖу зв'язків із південними областями України Михайлом Жовніром.

Ниткою красної творчості через змагання юних талантів пройшла думка, що МАЛіЖ все ширше розправляє крила на Міжгірщині, щоби й надалі радувати всіх красним словом милозвучної української мови та чудовими талантами молодих. Хай щороку щедрими будуть «жнива» майбутніх фестин, а творче поле Міжгірщини щільно засівається новими талантами, бо це її неоцінимі скарби духовної орбіти!

Наталія КРИВАНИЧ,
член МАЛіЖу, студентка факультету журналістики
Ужгородського національного університету, наш власкор.

 

 

ФОТОРЕПОРТАЖ

9 fest 4

9 fest 5

9 fest 7

9 fest 18

Журі у творчому полоні

Фото на пам'ять на маліжанському фесті

Теплодарські маліжани

Ми - на полонині!

Перші теплодарські маліжани - Микола Войтик і Юлія Проц

Маліжани в аероклубі

9 fest 6

Коментарі  

rektor-malig
+1 #1 rektor-malig 07.11.2019, 16:14
На ІХ Міжнародний фестиваль юних талантів "Рекітське сузір'я" приїхали конкурсанти із 11 областей України. Проведення фестивалю співпало з ювілеєм -10 річницею заснування Малої академії літератури і журналістики. Свого часу творчий гарт у ній пройшла дівчинка із села Новоселиці, що на Міжгірщині, Наталія Криванич. Це дало їй змогу поступити на факультет журналістики Ужгородського університету. Наша вихованка підготувала для веб-порталу МАЛіЖ репортаж про фестиваль. Своє бачення і враження передає у своєму репортажі також студентка Ужгородського університету Ярміла Гармасій. Чудову радіопередачу про ювілей МАЛіЖу на Національному радіо України у програмі "Родина" підготувала її ведуча Олександра Танаскова. А телепрограма "Тиса" м. Ужгорода зняла і показала відеорепортаж.
Спасибі усім хто підтримує МАЛіЖ та його Міжнародний фестиваль "Рекітське сузір'я".

У Вас недостатньо прав для коментування. Заеєструйтеся або авторизуйтеся на сайті.