Ласкаво просимо на свято творчості!

У МІЖГІР'Ї ПАЛАЛО «РЕКІТСЬКЕ СУЗІР'Я – 2009»

ДИВИТИСЯ ВІДЕОРЕПОРТАЖ

6 fest 1

Маленьке чарівне село Рекіти на Міжгірщині споконвіку було відомим своїми працьовитими і талановитими людьми та неповторною красою підхмарних дивокраїв, закосичених смерековими хащами, що своїми стрімкими зеленими вершинами надійно утримують небесний купол. А п'ять років тому воно ще більше прославилось на весь світ, адже саме тут в урочищі Тисовець на Коваликовому полі діюча в Рекітах з 2002 року громадська дитяча творча організація «Мала академія літератури і журналістики» (МАЛіЖ) започаткувала Міжнародний фестиваль юних поетів і прозаїків, митців фото, малюнка та авторської пісні «Рекітське сузір'я», який за всесторонньої підтримки керівництва місцевої влади став традиційним і має чудові перспективи.

Але так склалося, що за світової фінансово-економічної кризи, яку доводиться долати і нашому суспільству, цьогоріч дещо змінено традицію і напередодні великого християнського празника Петра і Павла VІ Міжнародний фестиваль молодих обдарувань проходив у районному центрі верховинського краю, якому передувала копітка робота оргкомітету. І дуже добре, що конкурсанти, які представляли не лише різні куточки Срібної землі, а й Польщу, Росію, Сполучені Штати Америки, Автономну Республіку Крим, Полтавську, Чернівецьку, Рівненську, Київську, Львівську, Волинську, Хмельницьку, Одеську та інші області України, мали всі можливості розкрити свої таланти на міжнародному рівні, поспілкуватися зі своїми ровесниками та обзавестися цікавими задумами на перспективу.

Міжгірський селищний голова Василь Щур вітає учасників фестивалю

Як розповів голова оргкомітету, ректор МАЛіЖ, заслужений журналіст України, відомий письменник Василь Тарчинець, незважаючи на економічні негаразди та скрутний час, знайшлося чимало людей із добрим серцем, які надали суттєву допомогу в організації фестивалю. Надійними партнерами стали Державний Комітет телебачення та радіомовлення, облдержадміністрація та облрада, райдержадміністрація та райрада, обласний осередок «Ініціатива Арсенія Яценюка «Фронт Змін», Національне радіо України, радіопрограма «Кольоровий світ», Закарпатська обласна державна телерадіокомпанія (канал «Тиса-1»), обласна організація «Союз Чорнобиль України», редакція журналу «Дніпро», видавництво «Смолоскип» та редакція журналу-газети МАЛіЖ «Сузір'я».

А ватра сяє і палає...

У п'ятницю учасників творчого звіту обдарованої юні господарі гостинно зустрічали у Міжгірському професійному ліцеї та на турбазі ТОК «Карпати», де для них напередодні були замовлені місця. У вечірню пору на території профліцею відбулося урочисте запалення фестивальної ватри, де присутніх тепло вітали з прибуттям у казковий край селищний голова Василь Щур, голова оргкомітету Василь Тарчинець та директор навчального закладу Василь Маринець. До речі, Василь Юрійович на громадських засадах став керівником щойно створеного на базі очолюваного ним навчального закладу районного громадсько-літературного центру МАЛіЖ. Цього ж вечора проходили мистецькі виступи молодих талантів, демонстрування відеофільмів «70 років Карпатській Україні» та «Міст творчого єднання «Україна – Польща».

Наступного дня у супроводі мелодій трембіт та троїстих музик центром верховинської «столиці» відбулася фестивальна хода учасників та організаторів дійства до головного місця події – районного адмінбудинку, в ході якої було покладено вінки та квіти до пам'ятників Т.Г. Шевченку, В.С. Гренджі-Донському та героям-землякам, які полягли в роки буремного лихоліття за наше мирне сьогодення. Урочистості розпочались з колективного виконання Гімну України та символу-пісні МАЛіЖ, внесення до зали прапора нашої держави та знамена МАЛіЖ, а декан Міжгірського деканату Мукачівської греко-католицької єпархії, парох храму святого Архістратига Михаїла смт. Міжгір'я, протоієрей Федір Славець з допомогою молодих вірників провів молитву за успішне проведення мистецького свята.

Вогонь розгорається від вогню

Зі словами привітань до учасників зльоту юних обдарувань звернулись голова районної ради Іван Ярема, заступник голови райдержадміністрації Микола Тимощук, заступник Міжгірського селищного голови Василь Юрик, ректор МАЛіЖ Василь Тарчинець, голова Союзу українок у Києві Мирослава Федак, відомий літературознавець, доктор мистецтвознавства Іван Хланта, голова призового фонду фестивалю, керівник Закарпатського регіонального відділення МАЛіЖ, поетеса, ведуча телепрограми «Тиса-1» Ірина Гермасій, поет з Іршави Василь Кузан, молодий літератор з Києва Павло Вольвач та інші відомі особи, які підкреслили, що в цьому казковому куточку Карпатських гір сама природа створила всі передумови для творчої діяльності і, мабуть, тому саме на цій землі вже вшосте підряд збираються молоді таланти України, а також представники інших держав. В ході фестивалю початкуючі митці представляють на розсуд глядачів та поважного журі свої твори, дехто з них, правда, раніше ступив на цю творчу стежину і про себе вже дещо встиг заявити, але більшість вперше пройде таке випробування. Однак завдяки молодості, таланту, творчому натхненню всі ці випробування вони пройдуть з гідністю і здобудуть відповідні результати.

Тепло привітав учасників фестивалю і начальник управління інформації та зв'язків з громадськістю ОДА Віктор Дрогальчук, а відомий у краї літератор Василь Густі після щирих побажань молоді творчих ужинків, зачитав вітального листа від уродженця Міжгірщини, а нині голови обласної ради Михайла Кічковського та передав творчій молоді його найкращі побажання. Відмічалося, що проведення такого форуму обдарованої дітвори за підтримки місцевої влади, широкої громадськості, безперечно, стане помітною подією у суспільному та духовному житті не тільки верховинського краю, а й усієї України, далекого і близького зарубіжжя, бо ж фестиваль є Міжнародним, а участь у ньому талановитих юнаків і дівчат з України та зарубіжжя сприятиме створенню позитивного іміджу Закарпаттю.

Фестивальна зала заповнена вщерть учасниками та гостями захоплюючого творчого дійства

Було зачитано вітальну телеграму від почесного президента фестивалю та почесного професора МАЛіЖ, члена НСП України, заслуженого поета Міжнародної спілки поетів Америки, члена Нью-Йоркської Академії літератури і журналістики, мешканця міста Чикаго (США) Володимира Ковалика, який цього разу за поважних причин не зміг приїхати на фестини «Рекітського сузір'я».

До суботньої та недільної програми молодіжної мистецької події було включено чимало віршів, прозових творів, авторських пісень, театралізованих та хореографічних композицій. Юні літератори і журналісти, митці фото і малюнку, аматори сценічного мистецтва за роботи секцій мали змогу спілкуватися з відомими майстрами пера і пензля, художньої фотографії та сценічного мистецтва. У Міжгірському професійному ліцеї на базі новоствореного громадсько-літературного мистецького центру МАЛіЖ організовувались конкурси у таких номінаціях, як журналістика та шкільна преса, художнє фото і малюнок, сценічне та авторське виконання.

Авторитетному журі у складі відомих митців Закарпаття та України довелося добре попрацювати, аби виважено оцінити представлені доробки. А це твори 83 поетів, 45 прозаїків, 34 художників, 29 фотомитців, 34 праці юних журналістів та 59 номерів сценічного та авторського виконання. У підсумку фестивального дійства мети було досягнуто і всі конкурсанти справедливо удостоєні відповідних відзнак.

Упродовж фестивалю юні гості Міжгір'я зі своїми наставниками відвідали визначні місця верховинського краю, милувалися його чудовими краєвидами, куштували мінеральні води, а на завершення взяли участь у підсумковому гала-концерті, де отримали заслужені нагороди.

Іван ПЕТРУЛЯК
Фото Тетяни КОСТЮК

 

«ФЕСТИВАЛЬ ЗАВЕРШИВСЯ, АЛЕ РОБОТИ СТАЛО БІЛЬШЕ», –
вважає керівник Міжнародної громадської дитячої творчої організації –
ректор Малої Академії літератури і журналістики Василь ТАРЧИНЕЦЬ

Редактор та ведуча Національного радіо України Олександра Танаскова і заступиниця голови Союзу українок УкраїниМирослава Федак - поважні гості маліжан

Напевно, кожен Міжнародний фестиваль «Рекітське сузір'я» є своєрідним рубіконом, який слід досягнути і подолати. Не був винятком і цьогорічний, який відбувався поміж верховинських полонин у одному з наймальовничіших селищ на Закарпатті – Міжгір'ї. Моє серце переповнює радість від того, що, нарешті, на базі Міжгірського професійного ліцею завдяки спільним зусиллям керівництва МАЛіЖ та дирекції цього закладу вдалося відкрити літературно-мистецький Центр нашої Академії. Його очолює на громадських засадах справжній педагог, закоханий у дитячу творчість – директор Міжгірського профліцею Василь Юрійович Маринець, одночасно він же і проректор МАЛіЖ. У день приїзду конкурсантів «Рекітського сузір'я» відбулася презентація нашого довгоочікуваного Центру і офіційне представлення керівника відділення МАЛіЖ у Міжгірському районі Марії Василівни Рубець, а також керівників творчих студій різних напрямків: малюнку, художнього фото, сценічного та авторського виконання.

А ще тішить мене й те, що наш фестиваль не був черговим розважальним заходом. Він став чудовою творчою майстернею для юних письменників і журналістів, митців фото і малюнку, сценічного та авторського виконання. Незважаючи на всі економічні негаразди й скруту, нам все-таки вдалося організувати роботу аж трьох майстер-класів, у яких фотомитці, художники й журналісти мали нагоду не тільки представляти свої конкурсні твори, але й почерпнути дуже багато корисного від вчителів-наставників, зокрема: заступника головного редактора журналу «Сучасність» Павла Вольвача, знаного закарпатського художника Василя Вовчка, а також міжгірського фотохудожника і відеорежисера Романа Костюка.

Коли разом із своїми колегами, членами журі, слухав щирі дитячі твори, у мене щеміло серце, а очі не стримували сліз. Та і як? Адже діти піднімали у своїх творах зовсім не дитячі проблеми. І досі пам'ятаю вірш-монолог однієї юної поетеси, яка, знісши руки до небес, благала за дитину, яка знаходилася в утробі матері:

О Господи Боже, помилуй!
Навіщо ж, мамо, ти мене вбила?..
Що ти душу мою занапастила…

Василь Кузан - завжди у дитячому колі

Хіба це не є великий духовний, житейський урок для дорослих? Діти із фестивальної сцени закликали берегти нашу Україну, плекати її рідну мову, не засмічувати ліси, крутосхили, водоспади, річки і озера, не на словах, а на ділі боротися за чисті узбіччя. А ще – не вкладати шалені кошти у нерухомість, а радше у дітей, бо вони – наша надія, майбутнє рідної України. Правда, це розуміють далеко не всі. Тому і не дивно, що на нашому фестивалі у призовому фонді не було ноутбука, диктофона, цифрової фотокамери або фотоапарата, або навіть найпростішого велосипеда, який би знадобився діткам, особливо у гірській місцевості, адже вони й досі долають чимало кілометрів із села Рекіт до Лісківця, добираючись щоранку до школи. Та й маршрутний автобус із райцентру до цих сіл їде лише один раз на день, а в суботу і неділю залишається одне – йти пішки.

Мене часто запитують, що є найважчим у підготовці та проведенні фестивалю. Буду відвертим – переконати дорослих у тому, щоб вони не були байдужими до дитячих проблем, а всіляко сприяли розкриттю талантів юних обдарувань.

Насправді завершальні три тижні підготовки до фестивалю були для мене справжнім театром бойових дій. Спочатку ми планували провести фестиваль у селищному Будинку культури, але, як потім з'ясувалося, ця будівля виявилася непридатною для цього. Відтак, фестиваль довелося проводити у двох місцях – сесійній залі Міжгірської райради і ліцеї. Важкий фестивальний тягар у прямому значенні слова винесли на собі керівники цього дійства, зокрема, керівники міської влади Міжгірського району Іван Роман та Іван Ярема, керівник Закарпатського відділення МАЛіЖ Ірина Гармасій, керівники обласних та міських відділень МАЛіЖ Олександра Приставська, Ангеліна Оборіна, Наталія Войцович, Марія Войтик, Тетяна Балагура, Людмила Райчук, Ярослава Осміловська, матушка Назарія та багато інших.

Саме завдяки їм фестиваль завершився і, за результатами його підготовки та проведення, вперше за п'ятибальною системою отримав відмінну оцінку. Але водночас це і зобов'язує. Насамперед – не знижувати планку, а готуватися до наступного, уже VII фестивалю. Власне кажучи, така робота уже розпочалася. Так, 1-2 серпня на батьківщині МАЛіЖ у День села Рекіт буде посвячено і внесено до Рекітської православної Церкви хоругву Малої Академії літератури і журналістики, відкрито бібліотеку нашої Академії, а також повну експозицію Дитячого Музею літератури і журналістики. Відбудеться посвячення Хреста на тому місці, де у XVI ст. стояла Рекітська церква Св. Миколая, поруч з ним буде встановлено «Чашу пам'яті», до якої повсякчас будуть покладатися живі квіти зі згадкою про дітей, які зникли або загинули у різних ситуаціях. А на «Коваликовому полі» – місці проведенню п'ятьох фестивалів «Рекітське сузір'я» – встановлено топографічний знак. У цей же час буде відкрито туристичний пішохідний маршрут «Стежка до школи ректора МАЛіЖ Василя Тарчинця від села Рекіт до Голятина». У планах цього заходу літературно-мистецькому Центру МАЛіЖ, його керівникові Василю Маринцю буде передано ще одну польову кухню. Зараз як ніколи раніше нашому Центру необхідний автобус, класу «Богдан» на якому маліжани, що будть проходити навчання у студіях змогли б доїжджати зі залізничної станції Воловця до Міжгір'я, а також до місць проведення пленерів, відео та фотозйомок у сільській місцевості. Всі, до кого із цією проблемою ми звертались раніше, відмовляють, посилаючись на нестачу коштів, спричинену кризою.

І хоча Міжнародний фестиваль «Рекітське сузір'я – 2009» звершився – роботи, як бачите, непочатий край. Серед маліжан триває конкурс на краще висвітлення у засобах масової інформації нашого фестивалю. Опубліковані репортажі, а також радіо та відео передачі необхідно подати до редакції журналу-газети «СУЗІР'Я» до кінця серпня. Результати конкурсу буде оголошено 20 вересня.

Тож дерзайте!

Василь ТАРЧИНЕЦЬ,
ректор Малої Академії літератури і журналістики

 

ФОТОРЕПОРТАЖ

Шикуються фестивальні колони...

Серед учасників фестивалю господарі свята - вихованці Міжгірського професійного ліцею

У майстер-класі

Тетяна Балагура, Марія Войтик і Людмила Райчук придбали чудові закарпатські сувеніри

Роман Костюк, Василь Тарчинець, Василь Дерич і Леонід Рома (зліва направо) усі фестивальні дні були із маліжанами

Керівник відділення Маліж Ужгородського району Маріанна Салай-Пак зі своїми вихованцями

Хлібом-сілью зустрічають маліжани голову Міжгірської райради Івана Ярему

Лунають трембіти біля пам'ятника Василю Гренджі-Донському

Урочиста хода святковим Міжгір'ям

У Вас недостатньо прав для коментування. Заеєструйтеся або авторизуйтеся на сайті.