Веб-портал дистанційного творчого навчання
1 1 1 1 1 (3 голосів)

Ще задовго до війни молодий лейтенант, випускник Національної адемії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Микола Оліяр, очікував свого призначення у Збройні Сили України. Юнак походив зі старого козацького роду із Дніпропетровщини, але повертатися у рідні краї не дуже вже й хотілося, бо за час навчання познайомився з вродливою юнкою. Дівчина, добираючись після навчання додому, частенько стояла на зупинці, яка тулилася до огорожі академії. Якось красуню запримітив, будучи ще курсантом, Микола. Мирослава радісно сприйняла мить знайомства, бо теж мріяла стати військовою.
Непомітно сплили роки навчання і на плечах Миколи засвітилися лейтенантські погони. Мирослава сумувала, що коханого відішлють в інший регіон, а вона ніяк не зможе залишити одинокою свою маму.
Микола пам’ятає той ранок, коли отримував скерування на проходження служби. Тоді заступник командира з навчальної роботи сповістив, що є одна вакансія у їхньому закладі, але на неї може претендувати лише той, хто виграє у нього партію в шахи, тому що йому потрібний офіцер, який в непередбачуваній ситуації завжди буде на три кроки вперед.
Миколі пощастило і він був вдячний долі, що залишився у Львові.
Будучи уже в званні старшого лейтенанта, з дружиною навідався до батьків на рідну йому Дніпропетровщину. Тут і застала його війна. Вночі тривожно обізвався телефон. Миколу терміново викликали на службу. Поспіхом від'їжджаючи, він пошкодував, що не встиг зіграти з батьком в шахи. Тепер би постарався-таки виграти, аби батько порадів за сина, що його наука не була марною. Та не судилося…
Невдовзі Миколу з декількома офіцерами направили на Донеччину підсилити військові формування. Лінія оборони проходила через шахтарське селище Шуми поблизу міста Торецьк. Освоївшись, через пару днів прийняв взвод уже не раз обстріляних добровольців. При знайомстві з особовим складом довіреного йому взводу Микола запитав у бійців, чи грає хтось із них у шахи. Воїни розсміялися, а один воїн, який з-поміж інших відрізнявся сивою борідкою, відповів, що вони прийшли сюди не в шахи грати, а воювати. Та молодий командир не розчарувався, що не знайшов напарника. Після нічних боїв воїни відпочивали, а він відкривав свої записи шахових комбінацій і сам сидів над шахівницею.
Одного недільного вечора командир бригади зібрав комбатів на нараду з приводу ворожого снайпера, який не давав спокою на цій ділянці фронту. Ніхто з наших вояків не міг вирахувати всі манери ворога. Від його куль гинули наші воїни і навіть снайпери. Їх уже запрошували з інших підрозділів та все намарно. Ворог залишався неушкодженим. Комбриг звернувся за порадою до комбатів чи немає у їхніх ротах воїнів, що влучно стріляють.
Микола без роздумів запропонував свою кандидатуру. Під час навчання в академії він неодноразово виходив переможцем в кульовій стрільбі. Може, і тепер пощастить вполювати здобич.
Наступного дня офіцер уже знайомився із моделлю снайперської гвинтівки Barrett.416 Model99. Ця гвинтівка стріляє менш потужними патронами 416 (10,6х83мм), однак початкова швидкість кулі, випущеної із неї, вища. Це означає, що вітер, волога і температура для неї не такі критичні. Ефективна дальність стрільби – 2,600 м. Саме таку Микола бачив ще на Яворівському навчальному центрі, де проходили спільні навчання з країнами НАТО.
Перед виходом на бойове завдання Микола ще раз розклав шахівницю і пригадав слова свого бойового наставника: «Дрібниць під час виконання будь-якого завдання не повинно бути, потрібно все прораховувати і передбачати завчасно! І обов’язково – на кілька кроків наперед».
Через два дні Микола змучений та невиспаний, але щасливий і гордим повернувся в свій підрозділ із перемогою. Снайпера було знищено.
Коли комбриг вручав Миколі нагороду, він із цікавістю запитав у офіцера, як то йому так вдалося перехитрити ворога.
– Це шахи, пане полковнику, з усмішкою відповів старший лейтенант... Шахи…

Коментарі  

Ісаєвич
0 #2 Ісаєвич 17.08.2022, 21:00
Згідний з shturman-inter. Дуже цікава розповідь від пана Ігоря. Можливо ця цікава, повчальна історія стане в пригоді нинішнім воїнам. Хай чим швидше настане мир, щоб жаркі "бої" відбувалися тільки на шахматній дошці.
shturman-inter
+2 #1 shturman-inter 14.08.2022, 14:08
Прочитав з великим захопленням , раджу це зробити усім користувачам і відвідувачам сайту. Особлива подяка автору цієї публікації Ігорю Даху.

У Вас недостатньо прав для коментування. Заеєструйтеся або авторизуйтеся на сайті.

 

Коментарі

 • Налякає морозом

  shturman-inter shturman-inter 28 вересня 2022
  Недарма кажуть: "Готуй сани влітку".Наші ...
   
 • Халкедонська Євфимія

  shturman-inter shturman-inter 28 вересня 2022
  Маємо знову чудову розповідь за народним ...
   
 • Зазимник

  shturman-inter shturman-inter 28 вересня 2022
  Жовтень насправді самий багатий місяць ...
   
 • Порожні луки

  shturman-inter shturman-inter 28 вересня 2022
  Цілком погоджуюся з автором, що сільське ...
   
 • Осіннє коріння

  shturman-inter shturman-inter 28 вересня 2022
  Тепер я точно знаю, якщо на Івана буде ...
   
 • Цікавляться польські діти...

  shturman-inter shturman-inter 09 вересня 2022
  Дуже актуальна публікація, яку з великим ...
   
 • Молоде бабине літо

  Ісаєвич Ісаєвич 05 вересня 2022
  І я дякую Маркіяну за цю цікаву інформацію.
   
 • Соборна, вільна Україна!

  Ісаєвич Ісаєвич 05 вересня 2022
  Ніхто не міг подумати, що московські ...
   
 • Пустка...

  Ісаєвич Ісаєвич 05 вересня 2022
  Актуальна тема. Не треба казати, якого ...
   
 • Пустка...

  shturman-inter shturman-inter 22 серпня 2022
  Дякую, Маркіяне, що звернув увагу на ...

Новеньке у блогах

Чорна мантія, червона грудка

Тарас Лехман
05 жовтня 2022

 

(Поряд з нами)

Живе у нас цікава пташка - в'юрок. Розміром з горобця. Навесні (насамперед у...

Межі моментних стін

Олена Федюра
02 жовтня 2022

Сліди моментів на стінах.
Грози великих міст.
Одна ти постійна,
Одної неначе шість.

Дотики теплі на...

Потрапив у кошик...

Маркіян Лехман
02 жовтня 2022

 

Цієї доволі дощової осені можна проводити конкурс серед грибів-велетнів.

У лісі, поблизу с....

Покриє листом і снігом

Тарас Лехман
02 жовтня 2022

 

14 жовтня — свято Покрови Пресвятої Богородиці. Воно значне не тільки у східній церковній...

Як не як — Киріяк...

Тарас Лехман
02 жовтня 2022

 

12 жовтня — день вшанування пам'яті Святого Киріяка. Він походив родом з Коринту. Служив...